Neznámí hrdinové jako my. Vyšla kniha o české statečnosti

Praha - Každý národ má své hrdiny, ten náš na ně ale rychle zapomíná nebo je nezná, tvrdí v podtitulu cyklus ČT Neznámí hrdinové i stejnojmenná kniha, která se před nedávnem objevila na knihkupeckých pultech. Vypráví šestnáct příběhů z více než stovky dílů, jež vznikly pro obrazovky.

Historik Pavel Taussig vybral pro knižní zpracování ty dokumenty, na nichž se během čtyř let vysílání cyklu podílel. „Zvlášť v poslední době si plijeme do obličeje, že jsme v těžkých dobách spíš zbabělci a kolaboranti. Ale v každých přetěžkých dobách je početná část spoluobčanů, kteří se chovají mravně, statečně, jen bohužel se na jejich činy zapomíná, abychom je vřadili mezi nás, kteří se takhle statečně nechováme,“ zdůrazňuje, že seriál i kniha chtějí upozornit prostřednictvím příběhů osobní statečnosti na tu českou. 

Činy Neznámých hrdinů by podle něho pro nás měly být určitým mementem a vzorem. V knize se věnuje například osudu skladatele Jaroslava Celby, mimo jiné autora hudby ke známým večerníčkům, který byl označen za tajného agenta nepřátelských států a byl mu navržen trest smrti. Nebo připomíná ředitele příbramského gymnázia Josefa Lukeše, jenž se stal předobrazem pro postavu statečného profesora ve filmu Vyšší princip, či Helenu Vovsovou, která pracovala jako služebná v rodině Reinharda Heydricha, a přesto pomáhala židovským vězňům.

Ředitel příbramského gymnázia, profesor Josef Lukeš (vlevo) - předobraz profesora (ztvárnil jej František Smolík - vpravo) ve filmu Vyšší princip
Zdroj: ČT24/ČT

„Dohledali jsme i některé osudy, o nichž se nevědělo. Třeba osud nejmladší sestry spisovatele Franze Kafky Ottly, která prožila velmi pohnutý životní osud, zakončený velmi statečnými činy během okupace a potom v terezínském ghettu. Podařilo se nám dopátrat i životní osud - a odstranit mýty, které o něm vznikly na základě povídek Oty Pavla - rozvědčíka od Berounky Jaroslava Fraňka,“ doplnil Taussig. 

Pavel Taussig by uvítal, kdyby se knižní zpráva o české statečnosti dostala i za hranice. „Za nás, za Čechy, bych bral jako určitou satisfakci, kdyby tahle kniha vyšla v Polsku, protože Poláci, jak dobře víme, mají mnohdy oprávněnou tendenci se v tom, že jsou daleko statečnější než my, vyvyšovat. Kniha jim může dokázat, že my nejsme jen ti čeští Pepíci, ale že jsme taky stateční a odvážní lidé,“ soudí autor.

Všechny Neznámé hrdiny můžete poznat v archivu iVysílání.