Nemůžeme hrát, ale můžeme snít. Česká filharmonie představuje 125. sezonu

Skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera se chystá Česká filharmonie začít svou 125. sezonu. V ní filharmoniky čekají mimo jiné rezidence v San Sebastianu a Edinburghu, cesta do Číny či koncerty k výročí sametové revoluce. S ohledem na opatření proti šíření nemoci COVID-19 nepředstavil přední tuzemský orchestr připravované novinky ve svém sídle v pražském Rudolfinu, ale ve videu.

Hlavními hostujícími dirigenty ČF, kterou jako šéfdirigent vede Semjon Byčkov, zůstávají Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Hrůša nabídne program složený z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka, Netopil připraví koncertní nastudování opery Ariadna Bohuslava Martinů, Filharmonické tance Jana Nováka a silvestrovsko-novoroční program.

Vánoční koncerty s Haydnovým oratoriem Stvoření i závěrečný Open Air koncert bude řídit Petr Altrichter. Jedním z vrcholů sezony je návrat Johna Eliota Gardinera, který s orchestrem uvede Příhody lišky Bystroušky.

V současné době nemůžeme hrát, můžeme ale snít. Naše sny se pak stanou skutečností v nadcházející sezoně, v níž budeme slavit 125. výročí České filharmonie… Nemůžeme se dočkat, až vás opět přivítáme v Rudolfinu a na všech dalších místech, kde vystupujeme a vystoupíme.
Semjon Byčkov

Filharmonii čekají také letní rezidence v San Sebastianu a Edinburghu, cesta do Číny a na Tchaj-wan i turné, které orchestr zavede do Vídně, Paříže, Bruselu, Amsterdamu a Londýna.

Koncerty k revoluci i lekce pro seniory

Mezinárodní přesah budou mít také listopadové koncerty k výročí sametové revoluce, jejichž řadu Byčkov otevře provedením Mystéria času Miloslava Kabeláče a Leningradskou symfonií Dmitrije Šostakoviče.

Jubilejní sezona zve i na hvězdné sólisty. Již na zahajovacích koncertech 23. a 24. září zahrají klavírista Daniil Trifonov a trumpetistka Selina Ottová. Ve světové premiéře zazní v dubnu příštího roku klavírní koncert Thomase Larchera v podání Kirilla Gersteina.

Z ČF se sólových partů ujmou koncertní mistři Jan Mráček a Jiří Vodička, harfistka Jana Boušková a trombonisté Robert Kozánek a Lukáš Moťka. V Německém requiem Johannese Brahmse vystoupí basista Boris Prýgl. V roli sólisty i dirigenta se k orchestru vrátí Rudolf Buchbinder s Beethovenovými klavírními koncerty a Leonidas Kavakos s Mozartem a Brahmsem.

Edukační činnost České filharmonie se ve 125. sezoně rozšíří programem Musica ludus pro účastníky starší 60 let. 

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 6. dubna. Prodej vstupenek na abonentní koncerty začíná 8. června. Vstupenky budou do odvolání v prodeji pouze on-line a přes zákaznický servis filharmonie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 3 hhodinami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 4 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 12 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 13 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
včera v 17:19

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025
Načítání...