Nejlepším filmem podle BAFTA je Roma, do popředí se ale dere Favoritka

10 minut
Redaktorka Lucie Korcová komentuje ceny BAFTA
Zdroj: ČT24

Nejlepším filmem je podle britské filmové akademie BAFTA drama Roma. Jeho tvůrce Alfonso Cuarón si došel i pro sošku za nejlepší režii. Slavnostnímu večeru ale vévodila Favoritka. Historické komediální drama si převzalo sedm cen, mimo jiné za nejlepší herečku v hlavní roli pro Olivii Colmanovou. Nejlepším hercem byl vyhlášen Rami Malek, který se loni na plátně převtělil do Freddieho Mercuryho.

Roma (přečíst recenzi) mexického režiséra Alfonse Cuaróna už získala Zlatý globus. Ceny Brtiské akademie filmového a televizního umění jsou tak dalším oceněním pro tento španělsky mluvený černobílý snímek. „Cuarón takový úspěch už zažil před šesti lety se snímkem Gravitace,“ připomíná Lucie Korcová z kulturní redakce zpravodajství ČT.

„Příběh trosečníků ve vesmíru byl obrazově dokonalým, ve snímku Roma se ale Cuarón vrací ke svým kořenům, a to doslova, protože přináší pohled do svého dětství v Mexiku. Vrací se ke svému jazyku a také černobílému formátu,“ doplnila.

Zlatý globus už má také Olivia Colmanová, představitelka Anny Stuartovny ve filmu Favoritka (přečíst recenzi). Příběh ze dvora 18. století, kde o královninu pozornost soupeří dvě ženy, natočil řecký filmař Yorgos Lanthimos. Nezískal sice „hlavní“ cenu pro nejlepší film, vyhlašování vítězů ale počtem ocenění vévodil. 

„Akademici přidali třeba také cenu pro herečku ve vedlejší roli Rachel Weiszovou. Favoritka je filmem o trojici silných žen – tu třetí hraje Emma Stoneová, která si zatím žádnou z cen za tuto roli neodnesla,“ doplnila Korcová.

Téma silných žen podle ní rezonovalo projevy předávajících i oceňovaných. „Zazněly také nepatrné narážky na odchod Británie z Evropské unie a náznaky nesouhlasu s brexitem,“ uvedla redaktorka k britským filmovým cenám. 

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon převzal Rami Malek. Ve snímku Bohemian Rhapsody (přečíst recenzi) ztvárnil legendárního Freddieho Mercuryho. Dosud spíše neznámý umělec si dokonale osvojil držení těla, pohyby i jevištní návyky někdejšího frontmana skupiny Queen.

Životopisné role nejen britské ceny přitahují. „Loni jsme sledovali, jak si Gary Oldman došel pro všechny myslitelné i nemyslitelné ceny za roli Winstona Churchilla v Nejtemnější hodině. Před pár lety to byl Daniel Day-Lewis  jako prezident Lincoln nebo Colin Firth za ztvárnění krále Jiřího VI. v Králově řeči,“ upřesnila Korcová.  

Životopisné je i drama BlacKkKlansman, které získalo cenu za adaptovaný scénář. Snímek režiséra Spikea Leeho vychází z knihy Rona Stallwortha, prvního Afroameričana v coloradském policejním sboru, který se navíc stane členem Ku-klux-klanu (více o filmu).

Za film s nejlepší hudbou označila BAFTA romantický snímek Zrodila se hvězda (přečíst recenzi) s režírujícím hercem Bradleym Cooperem a zpěvačkou Lady Gaga v hlavních rolích. Pro sošku si na pódium došel Cooper, Lady Gaga byla v té době ve Spojených Státech na předávání cen Grammy. Odnesla si tři, mimo jiné za filmový duet Shallow, který nazpívala s Cooperem.

Po Zlatých globech a cenách BAFTA čeká fanoušky i tvůrce ještě vrchol loňské filmařské sezony – ceny Oscar. Udělovat se budou 24. února, sledovat ceremoniál 91. ročníku mohou zájemci moci také živě na ČT2 (od dvou hodin našeho času v noci z neděle na pondělí). Rozhodovat se bude, stejně jako při britském ocenění, především mezi filmy Favoritka a Roma. Oba mají shodně po deseti nominacích.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...