Návštěvníci Leporelohry vytvoří knihu příběhů

Liberec - Liberecká Vědecká knihovna otevřela 23. května originální výstavu s hravým názvem Leporelohra. Nejen děti, ale i dospělí si tu mohou hrát s obřím leporelem a recyklovaným papírem, kreslit, muchlat, stříhat, protrhávat, trhat i drhat. Stejně jako plést z papírových provázků, vytvářet frotáže - inspirovat se navzájem a setkávat se ve hře. Proces nekončící tvorby, při němž se do výstavy zapojují návštěvníci, zkoncipovali pro libereckou knihovnu výtvarníci Petr Nikl a Ondřej Smeykal. Do Leporelohry zapojili další umělce, s jejichž objekty si návštěvníci vyhrají: Milana Caise, Martina Janíčka, Jiřího Konvrzka, Luboše Fidlera. Lze očekávat, že se další umělci ještě připojí.

Všichni autoři mají vztah k vícero druhům umění - k hudbě, happeningům či divadlu. Leporelohra, papírová forma interaktivního projektu, je dalším krokem předešlých herních expozic s živou tvůrčí atmosférou.

„Ukázalo se, že lidi umění zajímá, ale potřebují klíč, aby vstoupili do interakce s ním. Zatímco intelektuální klíč nemají lidé čas dekódovat, lehčí forma je povzbudí, aby si začali s vystavenými předměty hrát, aby probudili svůj obrovský tvůrčí potenciál,“ tvrdí Ondřej Smeykal, známý svými světelnými performancemi, ale i jako originální hudebník a propagátor australského domorodého hudebního nástroje didgeridoo. „Nesnažíme se zlehčovat umění do polohy nezávazné hry. Právě naopak. Akcentujeme v umění tu nejprimárnější složku - interakci mezi autorem, dílem a návštěvníkem,“ upřesňuje Smeykal.Hlavním médiem Leporelohry je papír: „Papír jako záznamové médium, jako plocha pro obraz, jako zvukový nástroj, jako kinetický objekt. Papír ne tak, jak jsme zvyklí papír vnímat,“ píší autoři. Jejich expozice je záměrně vytvořená pro prostor knihovny, pro umocnění fenoménu knihy, jako objektu propojujícího text s ilustrací.

Proto bude završením Leporelohry knížka, sestavená do spontánního příběhu, vytvořeného ze záznamů návštěvníků. Vznikne tedy kolektivní autorská kniha návštěvníků, soubor jejich vzájemně propojených textů a kreseb.

Leporelohra jako inspirativní kulturní událost bude v Liberci do 14. července, poté bude pokračovat i v knihovnách dalších měst.