V Praze začíná filmový festival Na hlavu, který se věnuje tématu duševního zdraví. I když světové instituce jsou vůči tématu stále otevřenější, ve východní Evropě jsou psychické obtíže stále tabu, říká psychiatr Petr Winkler, který byl hostem ČT24.
Na východ od bývalé železné opony je duševní zdraví stále tabu. Změnu přináší festival Na hlavu
„Jsme otevřenější hlavně z toho globálního pohledu. Když se dnes podíváte na instituce jako Světová banka, tak ty se zajímají o duševní zdraví, protože si uvědomují, jaký je to problém i pro ekonomiku,“ říká Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví.
„Některé vlády, například Nový Zéland, se zase daleko více než na ekonomický růst soustředí na něco, čemu říkáme well-being, tedy kvalita života,“ upozorňuje Winkler.
„Na druhou stranu, zejména v našich končinách, na východ od bývalé železné opony je duševní zdraví stále tabu. Pořád to máme spojeno s psychiatrickými nemocnicemi a se závažnými problémy a tu oblast stigmatizujeme, což brání i zdravým lidem se o duševní zdraví zajímat a mluvit o tom, co se v nás děje,“ pokračuje.
Už třetí ročník festivalu Na hlavu pořádá Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) spolu s iniciativou Na rovinu v Městské knihovně v Praze od 31. ledna do 3. února. Uvedeno bude devět filmů s tematikou duševního zdraví, projekce budou spojené s komentáři odborníků. Nachystaná jsou také autorská čtení, besedy a přednášky.
„Zahájení festivalu patří filmu Elling, v diskusi se budeme věnovat velmi aktuálnímu tématu, reformě psychiatrické péče v Česku,“ upozorňuje Petr Winkler. Diskutovat se podle něj bude zejména o přesunu z velkých nemocnic do komunitní péče a o centrech duševního zdraví.
„Těch aktuálně pět funguje, dalších 16 bylo vybráno a vznikne do poloviny roku 2019,“ doplnil Winkler. Celkově má vzniknout zhruba stovka center pro dospělé obyvatele Česka a další specializovaná na komunitní služby pro děti, seniory a další cílové skupiny.
V programu festivalu je například také beseda herce Martina Myšičky z Dejvického divadla nazvaná Co.media o filmových mýtech o duševním zdraví, na kterou si jako hosta přizval primáře kliniky NUDZ Pavla Mohra. Ředitel NUDZ Cyril Höschl bude na festivalu přednášet o tom, co je v našem chování vrozené a co naučené.
Mezi dalšími tématy, která festival Na hlavu připomene, jsou třeba vážná duševní onemocnění, závislost na alkoholu, problematika spánku, LGBT (lidé s menšinovým sexuálním zaměřením či identitou) nebo nové poznatky z výzkumu psychedelik.
„V pátek dopoledne jsme připravili program pro žáky druhého stupně základních škol a středních škol, půjde o diskusi s lidmi s vlastní zkušeností s duševním onemocněním – to je také novinka oproti předchozím ročníkům,“ dodal koordinátor festivalu Na hlavu Štěpán Šůstek.
Během doprovodného programu si návštěvníci mohou vyzkoušet například virtuální realitu používanou při terapii různých fobií.