Na jevišti Národního divadla Brno řeší, co s obrazem namalovaným Hitlerem

3 minuty
Národní divadlo Brno uvádí v premiéře Noční krajinu
Zdroj: ČT24

Realistická malba kostelíka na pozadí letního nebe by nebyla ničím příliš zajímavá, kdyby jako její autor nebyl uvedený A. Hitler. Tragikomickou situaci rozehrává hra Noční krajina od německého dramatika Mariuse von Mayenburga, kterou nastudovali v Národním divadle Brno. Se šibeničním humorem otevírá témata xenofobie a rasismu.

Marius von Mayenburg předkládá divákům zdánlivě banální situaci. Sourozenci v podání Petry Lorenc a Tomáše Davida najdou při vyklízení domu po svém zemřelém otci obraz s možným podpisem Adolfa Hitlera. Nacistický diktátor přece maloval a toužil být akademickým výtvarníkem.

Po prvotním šoku, že by někdo z rodiny mohl mít s nacismem něco společného, nálezci velmi rychle obrátí, když zjistí, za kolik by obraz mohli prodat. Zatímco někteří pozůstalí se kvůli vidině zisku snaží zdiskreditovat zesnulé členy rodiny, jiní absurdní nápad odmítají.

Hra o „lavině hovadin“

„Autor mluví o lavině hovadin, které jsme si schopni vymýšlet a kterým dokonce jako jedinci i jako společnost dokážeme věřit, a přitom mnohdy jenom maskují naši vlastní slabost, nebo dokonce skryté zlo v nás,“ podotýká dramaturg Vít Kořínek.

Hořkou komedií o dědických sporech se německý dramatik dotkl celospolečenské viny procházející několika generacemi. Národní divadlo uvádí Noční krajinu v české premiéře, téma navenek spojené s odkazem německé minulosti je podle divadelníků blízké i temným etapám české minulosti. Vypovídá o skrytém rasismu a xenofobii.

„Ačkoli se tady mluví o docela širokých politických kontextech a o historii, přece jenom nakonec jde o jednotlivce a jeho vlastní morální hodnoty. A ve chvíli, kdy tyhle hodnoty ujasněné nemáme, tak stačí jenom malé uhnutí nebo uklouznutí, a může to vést k docela velké tragédii,“ míní režisérka Aminata Keita.

Divadlo, které pojmenovává problém

Aktuální vyznění inscenaci ještě dodal konflikt, který se rozhořel na Blízkém východě. Není to poprvé, kdy se uvedení nové inscenace v Redutě tematicky protíná s aktuálním děním. Při zkoušení Čapkovy Matky zaútočilo Rusko otevřeně na Ukrajinu a letošní premiéra Feministy od Marka Šindelky se potkala s aférami zneužívání moci vysokoškolskými pedagogy.

„Přesně tohle by divadlo mělo umět: ve správný čas vyslovit nevyslovitelné, pojmenovat palčivý problém nebo vyjádřit soucit. To, co se děje v Izraeli a Palestině, je alarmující, stejně jako na Ukrajině, v Rusku nebo Bělorusku a výčet by mohl pokračovat. Možnost vyjádřit se zpříma k aktuální situaci je naplňující, protože s diváky vzniká skutečný dialog o věcech, které jsou důležité a pro zdravou společnost naprosto klíčové,“ doplnila Keita.

Do tuzemských divadel je možné zajít i na další hry od Mariuse von Mayenburga. Například na dvě, jejichž hrdiny vystavil autor absurdním situacím na téma identity. V inscenaci Perplex, které má na repertoáru Jihočeské divadlo, se manželé po dovolené vrátí do svého bytu, jenže ten mezitím obsadil někdo jiný. Hrdina Ošklivce v pražském Činoherním klubu se dozví, jak je neatraktivní, až když šéf místo něho vyšle na vědeckou konferenci jiného kolegu, protože ten působí reprezentativněji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 17 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 19 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...