Motýli a můry v obrazech Anny Ruth nesou křehkost i smrt

3 minuty
Anna Ruth vystavuje v Bold Gallery
Zdroj: ČT24

Kukly, můry, motýli, šneci i bezpohlavní postavy se objevují na aktuální výstavě v pražské Bold Gallery. Malířka Anna Ruth se vydává do světa vlastní fantazie, osobní mytologie, světla a tmy.

Jednou z inspirací pro osobní mytologii Anny Ruth byly můry, které se živí slzami spících ptáků – ptačí oči ale ve svých obrazech nahradila lidskými. „Tak nějak mě to vedlo k můrám a motýlům, které když se jich člověk dotkne, vlastně zabije,“ vysvětluje výtvarnice. K tomu, co ji na těchto tvorech fascinuje, doplňuje: „Celkově jejich strategie k přežití a různé paralely proměny hmyzu z larvy do dospělce.“

Často se v jejích obrazech vedle křehkosti objevuje také symbol smrti, i když to není vždy na první pohled znát. „S termínem smrti jsem se poprvé setkala, když jsem jako malá při hře jednoho šneka nechtě utrápila. Přišla za mnou maminka a řekla mi, že něco jako smrt je,“ uvedla Anna Ruth.

Kromě malby se věnuje hudbě, což se rovněž promítá do jejích výstav. Na té v Bold Gallery stojí například kolovrat, který je uměleckým objektem a zároveň slouží jako hudební nástroj. Nitě navíjené kolovratem se propojují s kokony můr.

Díla Anny Ruth jsou pod názvem Spinnig Shadows, Weaving Light k vidění do 11. ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...