Galerie vystavuje umění, které sbírají umělci

3 minuty
Vladimir 518 vystavuje umění, které sbírá
Zdroj: ČT24

Pražská galerie Prostora se v této sezoně zabývá otázkou, jaké umění sbírají umělci. Aktuálně zde své sbírkové předměty odtajňuje vizuální umělec a hudebník Vladimir 518. Expozice s názvem Strom.Strom potrvá do poloviny ledna příštího roku.

Vladimir 518 se věnuje rapu, výtvarnému umění i poválečné architektuře. Ve své sbírce tak má kazety, vinyly, ale třeba i písmena z neonového nápisu drogerie, která uchoval jako důkaz předrevoluční typografie. „Přijde mi na tom zajímavé, že ty nápisy mizí, už jich je opravdu jenom pár. Zmizela celá jedna dekáda určité hmotné kultury,“ podotýká umělec.

Graffiti jako projev zájmu o město

Nejvíce ho zajímá právě období let 1958 až 1989. Jeho zájem o poválečnou architekturu dal vzniknout knize, filmu, je tématem diskuzí i přednášek. O stavby se zajímá od devadesátých let, kdy začal dělat graffiti.

„Mám takovou teorii, že graffiti, které působí na první pohled destruktivně, je ve skutečnosti projevem zájmu o město. A myslím si, že celá generace lidí vlastně do města vstupuje s nějakým pocitem. Chci tady být, chci to prožít, chci si to osahat. A to osahávání znamená, že nakonec si člověk řekne, že ty baráky jsou vlastně strašně zajímavé,“ vysvětluje.

Stejně fascinující mu přijdou i dětské malby. Zajímá ho, jak se estetické vnímání jeho vlastních dětí proměňuje. „Je to poměrně zajímavý časový experiment. Začal jsem pravidelně chodit se svýma dětma do ateliéru, zhruba jednou za půl roku nechám každé z nich udělat jedno plátno,“ prozradil. V dětských malbách rozpoznává odkazy na pravěk i rodinu.

Výstava Vladimira 518 navazuje na pohled do depozitářů Jiřího Petrboka, Krištofa Kintery nebo Martina Poláka. „Vždycky to záleží od konkrétní osobnosti, co má ráda a v jaké společnosti se pohybuje,“ srovnala dosavadní expozice kurátorka Marcela Steinbachová. Například Vladimir 518 nekalkuluje s budoucí cenou svých sběratelských kousků, chce si v nich spíše uchovat esenci blízkých setkání. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 7 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 11 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 15 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 22 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...