Louskáček v Ostravě je bohatší o Vánoční koledu

3 minuty
V Ostravě uvádí Louskáčka
Zdroj: ČT24

Louskáček bývá tradiční součástí předvánočního divadelního programu. Do Národního divadla moravskoslezského se vrací po dvanácti letech. Pohádkový příběh na Čajkovského hudbu nastudoval baletní soubor s maďarským choreografem Yourim Vámosem. Jeho verze klasického baletu je propojená s Vánoční koledou Charlese Dickense.

Louskáček při světové premiéře v Petrohradě v roce 1892 přinesl přání všeho dobrého v čase Vánoc, kdy je zlo potrestáno, dobro vítězí a pohádkové postavy ožívají v našem světě. O necelých sto let později vzal choreograf Youri Vámos původní ideu svého předchůdce Maria Petipy a spojil ji s Vánoční koledou od spisovatele Charlese Dickense.

Příběh se odehrává v Londýně devatenáctého století, hlavní postavou se stává bohatý lichvář Scrooge, který terorizuje své chudé sousedy, včetně chudé rodiny malé Klárky. „Ta role nabízí hodně hereckého projevu. Od zlého starého dědka až po napraveného dědka, který už má všechny rád,“ říká představitel Scrooge Tomáš Kopecký.

Dodává, že diváci, kteří čekají klasického Louskáčka, budou překvapeni. Vámos chtěl úpravami publikum více vtáhnout do děje a vnést do snové pohádky hlubší význam, lidskost a uvěřitelnost. „Očima vnímáte obraz, ušima hudbu. Základ je příběh a ten musí být stejně tak dobrý,“ ujišťuje.

Louskáček – Vánoční koleda
Zdroj: Serghei Gherciu/NDM

Inscenace je náročná i na výpravu. Dílny musely ušít sto padesát kostýmů, na jevišti se vystřídá sedm prostředí. Postavy tancují ve městě, v lese i v pekle a lichvář Scrooge tráví notnou část příběhu i ve vzduchu.

Inscenátoři slibují, že diváci od Louskáčka dostanou vánoční atmosféru, na jakou jsou zvyklí z klasických nastudování, navíc ale ještě příběh. „Ten příběh má v sobě silné mírové poselství. Myslím, že to je důvod, proč jít do divadla. Chcete zapomenout na to, co se děje venku,“ dodává Vámos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 1 hhodinou

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 6 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...