Legendární Kinoautomat se představil na chorvatském festivalu

Motovun (Chorvatsko) - První interaktivní film na světě, Kinoautomat Radúze Činčery, se představil divákům na chorvatském festivalu Motovun ve stejnojmenném městě na Istrijském poloostrově. Anglickou verzi příběhu moderovala autorova dcera, dokumentaristka Alena Činčerová.

Desátý ročník přehlídky Motovun se koná ve dnech 28. července až 1. srpna a na programu má přes 100 filmů. Kromě filmů festival představuje také moderní chorvatské umění, prezentují se na něm spisovatelé a hudebníci.

„Je to krásný festival ve skalním středověkém městečku nabitém mladými lidmi, které zajímá film. Budeme hrát v letním kině asi o 400 místech,“ řekla před projekcí Činčerová. V sekci věnované interaktivnímu filmu jsou čtyři snímky, druhý nejstarší je americký Polyester Johna Waterse z roku 1986.

Kinoautomat se v pražském kině Světozor promítá přes rok, a za tu dobu ho vidělo více než 10 tisíc lidí. Film je specifický tím, že umožňuje divákům hlasovat, jak se jeho příběh bude vyvíjet dál. Moderovali ho Josef Polášek, Tomáš Matonoha a také Eduard Hrubeš, který tento příběh po světové výstavě Expo'67 uváděl začátkem 70. let právě v tomto pražském kinosále. Vzápětí byl ale Kinoautomat jako ideologicky nepřípustný zakázán, od té doby se před publikum dostal jen zřídka.

Od svého znovuuvedení snímek nezůstává pouze v české metropoli, doposud navštívil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, promítal se v Boskovicích a v Hradci Králové. Vyjel na bratislavský Febiofest a nedávno se v Basileji představil v anglicko-německé mutaci. Letos vyšel i na DVD.

Činčerová plánuje vytvořit ještě chorvatskou, španělskou, francouzskou a italskou verzi, které by se příští rok mohly využít i v rámci českého předsednictví Evropské unii. V lednu 2009 bude putovat desítkou českých měst, v plánu je i cesta do Sarajeva, Chorvatska a Spojených států.