Kronos Quartet oslavil i v Česku padesát let na scéně

3 minuty
Události v kultuře: Kronos Quartet oslavil padesát let na scéně
Zdroj: ČT24

Smyčcový soubor Kronos Quartet letos slaví půlstoletí existence. Hudebníci v čele s Davidem Harringtonem se věnují soudobé hudbě s přesahy do mnoha žánrů, natáčejí také filmové soundtracky. Za dobu své existence získali několik cen Grammy a spolupracovali s Davidem Bowiem i Nine Inch Nails. V úterý koncertovali v Brně a ve středu v Praze.

Soubor má klasické obsazení, ale ctí progresivní repertoár i přístup ke koncertům, kdy specifika konkrétního prostoru často ovlivňují, co daný večer na pódiu zazní.

„Když jsme zjistili, že budeme hrát v kostele v Praze, neměli jsme tušení, jak velký kostel je nebo jakou má akustiku. Měli jsme jen představu v mysli a podle toho jsme naplánovali program,“ popisuje Harrington.

Takovým neobvyklým dějištěm koncertu byl v letech 2012 a 2019 i festival Colours of Ostrava. „Hráli jsme před deseti tisíci lidmi. Nestává se často, že bych se během sóla postavil a hrál vestoje. Pochopil jsem, jaké to je být rockovým zpěvákem, kterého lidi na pódiu burcují. Přesně to se tehdy stalo. Je potřeba toto jednou za život prožít. Bylo to skvělé,“ vzpomíná Harrington.

Hrají výhradně současnou hudbu, neváhají využít i digitální efekty. Přímo pro Kronos Quartet vzniklo na šest stovek skladeb. Proslulá je například ústřední melodie z filmu Requiem za sen. „Jsou výjimeční tím, jak těch padesát let, co jsou na scéně, posouvají hranice soudobé hudby,“ říká hudebník a pořadatel koncertu Václav Havelka.

Speciální hosté

Na pražský koncert si Kronos Quartet pozval jako hosty manžele Havlovy. S orchestrem je propojil v devadesátých letech hudebník Bryce Dessner. „Napsal přímo pro Kronos Quartet skladbu, kterou nám věnoval a která používá motivy z naší hudby,“ podotýká hudebník Vojtěch Havel.

Nejenom specifická místa ovlivňují repertoár. Před devíti lety zazněla v Praze kompozice ovlivněná válkou v Libanonu. Tentokrát kvartet zařadil skladbu ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 11 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 16 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...