Kresby Michelangela či Tiziana poodhaluje výstava ze sbírek Karla III.

Buckinghamský palác zpřístupnil veřejnosti mimořádnou výstavu ze sbírek britského krále Karla III. Představuje na sto šedesát kreseb z období renesance. Tři desítky těchto skic a studií od Leonarda da Vinciho nebo Michelangela jsou vystaveny dokonce vůbec poprvé.

„Je to největší výstava italské renesanční kresby, která se kdy ve Spojeném království konala. Můžete zde vidět díla některých z největších umělců té doby: Michelangela, Leonarda, Raffaela nebo Tiziana,“ shrnul výstavu kurátor Marin Clayton.

Veřejnost si tak může prohlédnout díla, která jsou jinak schovaná v královských sbírkách – Tizianovy studie zvířat, Raffaelovu skicu pro Tři grácie, Leonardovy náčrtky a záznamy o počasí, jeho mapy a anatomické studie.

Da Vinci platil za jednoho z největších znalců lidského těla, má se za to, že kdyby jeho detailní kresby byly zveřejněny už za jeho života nebo krátce po jeho smrti, mohlo to výrazně posunout evropské lékařství. Ovšem některé nyní vystavené studie byly lidstvu skryté až do roku 1900.

Výstava renesančních skic v Londýně (zdroj: ČT24)

Vhled do myšlení mistrů

Mezi vystavovanými renesančními mistry nemůže chybět Michelangelo, zastoupený je například kresbou s motivem bakchanálií z roku 1533. „Prezentuje scénu, kde je lidstvo na své nejnižší úrovni. Děti jednají téměř zvířecím způsobem, bez rozumu, bez lásky. Stará žena – jako satyr – kojí dítě. Jediný dospělý muž je ponořen do opileckého spánku,“ popisuje nakreslený výjev kurátor.

Na výsledných renesančních freskách a malbách často pracovaly týmy uměleckých asistentů. Tím zajímavější kresby hlavních mistrů jsou, protože ukazují myšlenky i vnitřní tvůrčí zápasy slavných autorů. Prohlédnout si je lze v Londýně do března příštího roku.

Načítání...