Kaplický neznamená jen blob. Centrum Plasy otevřelo Příběh vizionáře

Některá jeho díla se už stala ikonami moderní architektury. Se svým studiem Future Systems získal řadu prestižních cen a uznání. V Česku se proslavil především díky projektu nové Národní knihovny na Letné, která získala přezdívky chobotnice nebo blob. Národní technické muzeum tento týden v Centru stavitelského dědictví Plasy otevřelo obnovenou stálou expozici Příběh vizionáře: Jan Kaplický, která mapuje rozsah a rozmanitost tvorby slavného architekta a designéra.

„Chceme ukázat veřejnosti, že Jan Kaplický není spojen jen s chobotnicí,“ uvedl ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. „Pro ty, kdo se chtějí seznámit s dílem Jana Kaplického komplexněji, jsme vytvořili jakýsi studijní kabinet, ve kterém si mohou detailně prohlédnout více než 50 původních autorských modelů, které mapují práci Kaplického studia Future Systems od jeho počátků až k posledním modelům.“

Vývoj, proměny, možnosti

První část výstavy, která se věnuje životu a dílu architekta Jana Kaplického, otevřelo Národní technické muzeum v Plasích u Plzně v nejvyšším podlaží bývalého pivovaru v Galerii Valečka již na podzim roku 2015 současně s celým Centrem stavitelského dědictví Plasy.

V následujících dvou letech byla velká část Kaplického modelů prezentována na výstavách v Německém muzeu architektury ve Frankfurtu nad Mohanem a v pražském Tančícím domě. Odtud byly modely převezeny do Plas, kde se staly součástí dlouhodobé výstavy Příběh vizionáře.

„Je fascinující procházet se mezi takovým množstvím modelů, vnímat jejich časový vývoj, proměny a možnosti jednotlivých staveb, všímat si jejich detailů i působení celku. Třeba méně známý projekt budovy na berlínském Alexanderplatzu. Vidíme vedle sebe sedm variací téhož modelu, sedm cest, sedm možností, aby mohla vzniknout ta finální,“ láká návštěvníky ředitel Muzea architektury a stavitelství Martin Ebel.

Z nejznámějších projektů výstava nabízí model galerie moderního umění v Londýně Tate Modern, mediální centrum na Lord's Cricket Ground v Londýně, jež vyhrálo Stirlingovu cenu udělovanou Royal Institute of British Architects, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, za který získal Jan Kaplický a jeho kancelář Future Systems uznání i sedm prestižních cen včetně Award for Architecture od Royal Institute of British Architects v roce 2004, nebo muzeum Enza Ferrariho v Modeně.

Nechybí ani zastoupení projektů, které byly vytvořeny pro Českou republiku, tedy koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, golfový klub Volavka na Konopišti a pochopitelně také návrh nové pražské Národní knihovny. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 2 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 3 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00

Mescal, Dickinson, Keoghan a Quinn si zahrají Beatles ve filmu

Režisér Sam Mendes potvrdil obsazení chystaných hraných filmů o Beatles. Legendárními brouky se stanou Paul Mescal, Harris Dickinson, Barry Keoghan a Joseph Quinn.
1. 4. 2025
Načítání...