Juraj Deák opustí plzeňskou scénu

Plzeň - Nového šéfa své činohry bude muset hledat Divadlo J. K. Tyla v Plzni, a to i přesto, že režisér Juraj Deák do této funkce nastoupil teprve před pár měsíci. Deák, který měl v západočeské metropoli za úkol zejména omladit soubor kvalitními umělci, odchází do Divadla na Vinohradech za novým ředitelem Tomášem Töpfrem. Vedení plzeňské scény na jeho místo zatím nikoho nemá, vypsání výběrového řízení považuje podle ředitele Jana Buriana za nejzazší možnost.

„Pan Deák sem nastoupil v době, kdy vinohradské divadlo nemělo vypsaný žádný konkurz, ta situace se samozřejmě změnila a my o ní víme. V tuto chvíli vhodného kandidáta nemáme,“ uvedl Burian. Deák, který před příchodem do Plzně působil jako umělecký šéf činohry Divadla Na Fidlovačce, vystřídal loni dlouholetého vedoucího plzeňské činohry Pavla Pavlovského. Ten funkci zastával od září 1991.

Od Buriana dostal Deák dva hlavní úkoly, a sice proměnit a oživit soubor tak, aby do něj získal mladé umělce i herce střední generace a aby našel perspektivní režiséry, kteří by se souborem spolupracovali. Podle Buriana by právě z nich mohl vzejít nový šéf souboru. Vyhlášení konkurzu je až poslední možností. „V těchto profesích se vždy vyplácí aktivně hledat toho člověka. Bylo by dobré, aby tady režíroval, aby se zjistilo, jak mu to jde a jak se shodne se souborem,“ dodal ředitel.

„Na Vinohrady nastupuji až 1. září a prakticky ještě zdědíme celou sezonu po předchozím vedení. Je to velmi komplikované, abychom tam vůbec mohli něco uvést, takže ten výhled je nejméně sezona 2012/2013,“ řekl Tomáš Töpfer. Deák, jemuž tedy „plná práce“ začne na Vinohradech až za zhruba 1,5 roku, by tak mohl v Plzni působit ještě příští sezonu.

Juraj Deák byl v letech 1993 až 2004 šéfem činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, v roce 2004 se stal uměleckým šéfem a kmenovým režisérem Divadla Na Fidlovačce. V Plzni se jako režisér prezentoval třemi inscenacemi.

Vydáno pod