Jihokorejci se od Muchy přiučují „designu“

3 minuty
Události: V Soulu vystavují Muchovy plakáty z Lendlovy sbírky
Zdroj: ČT24

Díla českého secesního malíře slaví úspěch v Jižní Koreji. Nová galerie My Art Museum v jihokorejském hlavním městě zahájila svůj provoz rozsáhlou výstavou věnovanou Alfonsi Muchovi. Pomohl český velvyslanec v Soulu i Česká centra. Vystavená díla pocházejí ze soukromé sbírky Ivana Lendla.

Českým návštěvníkům představil někdejší tenista Muchovy plakáty ze své sbírky v roce 2013 a výstava v Obecním domě patřila k nejnavštěvovanějším nejen v daném roce, ale i české výstavní historii.

V korejské galerii My Art Museum je k vidění přes dvě stě třicet plakátů, rytin, kreseb, olejomaleb a dalších prací, jež postihují Muchovu celoživotní tvorbu. Zahrnuty jsou jeho slavné plakáty pro francouzskou herečku Sarah Bernhardtovou, reklamní tvorba i dekorativní malby jako Čtyři roční období a nechybí ani vlastenecká díla, která secesní malíř namaloval po návratu domů.  

Před Muchovými díly tráví Korejci na výstavě dlouhé minuty. V duchu oblíbeného východního přísloví: Smyslem umění není to, co je na obraze, ale co je za ním.

Výstava Muchových plakátů v My Art Museu
Zdroj: ČT24

„Přicházejí sem mnozí studenti vysokých uměleckých škol a lidé zabývající se malířstvím. Studují a obdivují Muchovy detaily, protože si myslí, že tato díla, která vznikla před více než sto lety, jsou i z dnešního pohledu nesmírně ‚designová‘ a z jejich stylu se dá mnohému přiučit,“ nepochybuje kurátorka Eunsoo Oh.

Mucha a manga

Český secesní malíř má s Jižní Koreou společného mnohem víc, než by se mohlo zdát. Alfons Mucha totiž svým uměním ovlivnil celé generace korejských komiksových tvůrců. Odkazy na něj lze nalézt v japonském stylu manga. 

„Od mala jsem měla velice ráda fantasy komiksy a romány, a když ten svět maluji, jsem v jeho hledání ovlivněna Muchovými díly více než jakýmikoliv jinými,“ přiznává například výtvarnice Ko Ja-song. „Muchovy dekorativní prvky umí dát objektům rámec, který je nenechá neuspořádané, ale spojí je v jeden celek,“ upřesnila, co na práci českého malíře obdivuje. 

„Svému“ Muchovi rozumí nejen Korejci, s úspěchem se setkalo i představení jeho cyklu Slovanská epopej před třemi lety v Tokiu. Prohlédnout si monumentální výjevy přišel dokonce i japonský císařský pár. O velkorozměrná plátna tehdy projevila zájem mimo jiné také Jižní Korea, kvůli nedostatku času na přípravu ale nakonec k zapůjčení nedošlo. 

Muchovy plakáty si ale Korejci mohou prohlížet až do 1. břena. Přestože konkurence je v  mnohamilionovém Soulu obrovská, výstava je denně plná.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 4 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 18 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025
Načítání...