Je mu téměř devadesát let. V českém překladu vychází počátky Barbara Conana

3 minuty
Barbar Conan neztrácí popularitu
Zdroj: ČT24

I po téměř devadesáti letech patří k vládcům fantastické literatury. Úvodní romány o Barbaru Conanovi teď vychází v revidovaném českém překladu, postava vytvořená v 30. letech Robertem E. Howardem žije ale také v komiksových adaptacích. Proč je legendární válečník tak populární?

Ve filmu byl bývalým otrokem na cestě za pomstou, ve vůbec první vydané povídce ale Barbar Conan seděl na trůně. Tři jeho královské příběhy teď vyšly v revidovaném překladu. Richard Podaný vycházel z toho, co napsal sám autor, Robert E. Howard.

„Redaktoři a vydavatelé jeho děl se snažili vytvořit to, co je dnes už zcela samozřejmé, to znamená nějaký komplexní svět, a proto například propojovali různé texty dohromady. Dávali do povídek vsuvky, kterými navazovali na jiné povídky. A tohle všechno se z toho odstranilo, aby zůstal jen ten čistý, čirý, původní Howard,“ sděluje Podaný.

Dnes již zesnulý Jan Kantůrek Conana překládal v době, kdy Howardovy originály nebyly dostupné. Jeho následovník teď mimo jiné upravil názvosloví a přebásnil úvody kapitol. „Je to takové hořkosladké, protože Honza byl můj přítel a už tady není, abych mu mohl dát úpravy ke schválení,“ uvádí Podaný.

Nedokončené příběhy

Conanovu popularitu od 70. let oživovaly komiksy. Vycházejí dodnes. Třeba Richard Podaný překládá adaptace francouzských umělců. „Spousta z nich je schopna přitáhnout Conana zpátky k takovému tomu surovému, barbarskému pojetí, které se s ničím nemaže a nic neuhlazuje,“ říká překladatel.

Českým čtenářům jsou dostupné i americké adaptace, které v Česku vydává Comics Centrum v takzvaných kolosálních knihách. Také nakladatelství Argo hrdinovi důvěřuje. Kromě upravených Kantůrkových překladů chystá úplně nové, zpracované Romanem Tilcerem. „Kromě toho, že vyjdou příběhy, které čtenáři znají, tak tam jsou i nedokončené příběhy, které Howard nestihl dopsat, nebo osnovy příběhů, pracovní verze povídek a tak podobně,“ prohlašuje Tilcer, kterého kdysi film přivedl k povídkám a povídky k překládání.

„Nemohl jsem sehnat Kantůrkovy překlady, protože byly vyprodané, a tak jsem začal sám ty věci překládat z angličtiny, což byl začátek mé dráhy literárního překladatele. Já jsem byl ještě ve věku, kdy jsem studoval na gymnáziu, takže mě oslovila jednoduchost, přímočarost toho, že ten barbar si ví vždycky rady, má jednoduché řešení na každý problém,“ vypráví Tilcer.

I pro Podaného má Conan neopakovatelné kouzlo. „Pokud se na to budete dívat očima moderního intelektuála, tak z toho asi nadšení nebudete, protože je to takové machisticko-dobrodružné a najdete tam spoustu much. Ale pokud jste fanoušek dobrodružnosti, zábavnosti a pokud máte rádi hrdinskou fantasy, tak je to pořád nepřehlédnutelná klasika, kterou musí znát každý, kdo se o tyhle žánry zajímá,“ doplňuje Podaný.

Bude třetí film se Schwarzeneggerem?

Že Conan svým mečem stále pevně vládne, dokazuje i Arnold Schwarzenegger, který svoji zásadní roli často připomíná – díky ní se ostatně stal v osmdesátých letech hvězdou. V kultovním i vysmívaném snímku z roku 1982 režírovaném Johnem Miliusem se musí Conan postavit hadímu kultu a zjistit, že opravdová moc není v síle paže, ale v mysli, která paži vládne.

V roce 1984 se snímek dočkal pokračování s názvem Ničitel Conan, který není u fanoušků fantasy v takové oblibě, jako předchozí snímek. V roce 2011 vznikla i nová adaptace, v níž Conana ztvárnil Jason Momoa (Aquaman), ta ale v kinech propadla za katastrofálních recenzí.

V minulých letech se však opakovaně objevovaly zprávy, že by si zestárlého Conana mohl potřetí zahrát Schwarzenegger, navzdory fanouškovským přáním se to ale pravděpodobně nestane. Loni se psalo o tom, že seriálovou verzi Barbara Conana chystá Netflix.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...