Jazz mens World hostí Oregon

Praha - Jedna z nejvýraznějších kapel OREGON vystoupí dnes po 6 letech znovu v Praze, a to v rámci koncertní série Jazz mens World. Příznivci od 19:30 v Městské knihovně najdou formaci v klasické sestavě Ralph Towner – kytara, piano, Glen Moore – kontrabas, housle, piano, flétna, Paul McCandless - altsaxofon, hoboj, basklarinet, Mark Walker – bicí. Za prvopočátky vývoje OREGONU lze považovat okamžik, když RALPH TOWNER a GLEN MOORE, COLLIN WALCOTT a  PAUL McCANDLESS začali zkoumat nové hudební možnosti, když přišli na chuť skupinové improvizaci při turné s Consort Paula Wintera.

Winterova skupina je vtáhla do projektu vystupování s nezvyklými kombinacemi nástrojů a v různorodých hudebních stylech. S použitím těchto prvků se vynořil OREGON a přinesl unikátní syntézu klasické evropské instrumentace, americké jazzové harmonie a celosvětových hudebních vlivů. V roce 1972 vydal OREGON první dlouhohrající desku Music of Another Present Era u vydavatelství Vanguard, a představil tak svůj kvartet americkému publiku. V průběhu spolupráce s ECM vytvořili album European a následovalo turné, které jim přineslo uznání v rostoucí mezinárodní komunitě.

O šest let a devět alb později přešel OREGON k Elektra/Asylum Records. Jejich první nahrávka pod touto značkou, Out of the Woods, zasáhla podstatně širší publikum a dostala se mezi 101 nejlepších jazzových alb. Těšili se široké popularitě, avšak v roce 1984 zahynul při autonehodě v bývalém Východním Německu Collin Walcott. Posledním projektem, na kterém měl podíl, bylo album Crossing, vydané u ECM. V dalších pěti letech hrál na třech albech s kapelou perkusista Trilok Gurtu. Po jeho odchodu se původní členové skupiny dále tvůrčím způsobem vyvíjeli v uskupení tria. Pro nahrávku Northwest Passage, která vznikla u vydavatelství  Intuition v roce 1996, se angažovala skupina hudebníka MARKA WALKERA a podařilo se jí dosáhnout s jeho pomocí na nejvyšší ocenění od Indie Awards. Krátce poté se Mark stal jejich nejnovějším stálým členem.

V červnu 1999 odcestovali do Moskvy, aby tu nahráli dvojité CD Oregon in Moscow, opět pod hlavičkou Intuition. Tento projekt se stal debutovou nahrávkou orchestrálního repertoáru skupiny. Od časů Winterovy skupiny Consort zaznamenalo toto fenomenální těleso ohromný vývoj a účinkovalo například s orchestry St. Paul, Philadelphia, Indianapolis, Stavanger, Freiburg a Stuttgart Opera Orchestra, z žádného koncertu však nikdy nevznikla nahrávka. Album Oregon in Moscow představuje členy kapely jako skladatele, komponisty orchestrální hudby i jako sólisty ve spolupráci s Čajkovského symfonickým orchestrem v Moskvě. U firmy Intuition ještě vydali album Live at Yoshi’s. Poslední dvě alba Prime a 1000 Kilometers vydali u italského labelu Cam Jazz.

Ralph Towner se představí v Praze ještě jednou, a to 2. listopadu 2009 od 19.30 v Divadle u hasičů v projektu tří kytaristů MGT. Toto trio tvoří vedle Ralpha ještě rakouský kytarista Wolfgang Muthspiel a Australan narozený v Kazachstánu Slava Grigoryan.