iVysílání ČT otevírá na 14 dní Kurz negativního myšlení

Za týden vstupuje do českých kin druhý celovečerní snímek norského režiséra Bårda Breiena. Detektivu Downovi v iVysílání České televize předskakuje Breienův debut. Kurz negativního myšlení, příběh jedné velmi netradiční psychoterapie šokem, si můžete od 10. do 23. dubna přehrát na stránkách ČT zdarma!

V Kurzu negativního myšlení smísil Breien skandinávské psychologické drama o mezilidských vztazích se sarkasticky černou komedií syrového „dokumentárního“ vzhledu.

Hlavnímu hrdinovi Geirrovi je třiatřicet. Před dvěma lety měl autonehodu, od té doby nemůže chodit a je impotentní. Jeho žena Ingvild, ve snaze zachránit manželství v krizi, pozve na návštěvu skupinu tělesně postižených, které vede agilní psychoterapeutka Tori. Dosud sebedestruktivní milovník Johnnyho Cashe a válečných filmů se proti nevítané invazi pozitivní energie vzbouří a za pomoci alkoholu, marihuany a místy až brutální upřímnosti se pokusí ovládnout situaci. Uvnitř zánovního bezbariérového domu v poklidné čtvrti dochází během jediné noci k zúčtování s přetvářkou, dusivým soucitem a zdánlivě osvědčenými metodami léčby duše.

Breienův film, natočený podle jeho vlastního scénáře, byl promítán na festivalu v Karlových Varech v roce 2007. Stal se jedním z diváckých hitů přehlídky a získal cenu za režii. Patří mu také Český lev pro nejlepší zahraniční film.

Kurz negativního myšlení
Zdroj: ČT24/KVIFF

Švandovo divadlo v Praze nastudovalo Kurz negativního myšlení jako divadelní hru. Na nejbližší reprízu můžete pro srovnání zajít 12. dubna.