Hudba je pro nás droga, říká Cais k dokumentu o Tata Bojs

Milanu Caisovi a Marku Huňátovi alias Mardošovi bylo čtrnáct a chodili na základní školu, když v roce 1988 na pražské Hanspaulce založili kapelu Tata Bojs. Za více než třemi dekádami jejich společného hraní se ohlíží dokument tata_bojs.doc v režii Marka Najbrta. Na snímek koprodukovaný Českou televizí mohou fanoušci kapely do kin zajít od 5. září. „Markovi se podařilo zachytit nepopsatelnou atmosféru, která levituje nad Tata Bojs celá ta léta,“ ocenil Milan Cais v Událostech, komentářích.

Alternativně-rocková kapela Tata Bojs se vyhýbá mainstreamu, přitom se stala součástí české kulturní scény a své fanoušky si drží po celá tři desetiletí. Nápad na dokument o Tata Bojs vznikl už před osmi lety, na filmu původně začal pracovat režisér Václav Kučera, po jeho smrti v roce 2019 převzal natáčení Marek Najbrt.

Dokument propojuje archivní materiály s pohledem do zákulisí a vzpomínkami. Vedle Caise a Mardoši mluví před kamerou i další postavy spojené s „Tatáči: současní i bývalí členové kapely, rodiče zakládajícího dua a osobnosti showbyznysu s kapelou spojené. Protipólem archivních materiálů jsou ve filmu „futuretroskopické” hrané scény divadla Vosto5, které naopak přibližují možnou budoucnost.

Hodný a zlý

„Baví mě, že Tata Bojs nestojí na místě, mají přirozený sklon se měnit a vyvíjet,“ říká Najbrt. „Ve čtrnácti jsme měli jiné starosti, psali jsme písničky o školní jídelně, a teď už píšeme zase o něčem jiném. Prostě rosteme s kapelou,“ souhlasí Cais. 

Najbrt má jasno v tom, co je hnací silou klíčového tandemu: baskytaristy Mardoši a zpěváka, bubeníka Milana Caise, který se podepisuje i pod vizuální stránku kapely, jak ke třicátým narozeninám Tata Bojs připomněla rozsáhlá výstava v pražském Centru DOX.

„Jejich vztah vnímám jako dokonalou symbiózu protikladů, ať už se jedná o osobní rovinu nebo tvůrčí spolupráci. Film je nejen o hudbě a kapele, ale hlavně o jejich mimořádném přátelství,“ dodává Najbrt.

„Je to hodně založené na našem kamarádství, jsme si vzájemní průvodci životem, známe se od školky. A protože filmaři potřebují všechno vyhrotit, tak Mardoša je tam – v uvozovkách – ten hodný, já ten zlý,“ podotýká Cais. „Je to Markův autonomní pohled na skupinu Tata Bojs, my jsme mu do toho až tak moc nezasáhli,“ upozornil ještě.

Konstantní radost z hudby

Průlom pro Tata Bojs přišel na přelomu milénia, kdy podepsali smlouvu s velkým hudebním vydavatelstvím a vydali album Futuretro. Zatím poslední položkou v jejich diskografii zůstává deska Jedna nula, za níž si odnesli Anděly pro skupinu roku 2020. „V dokumentu není žádný propad. Jede to v konstantě radosti z hudby, baví nás to po těch šestatřiceti letech stejně nebo možná víc, je to prostě svým způsobem jako droga,“ říká Milan Cais.

Do kin vstupuje dokument tata_bojs.doc s druhý místem v divácké ceně na letošním festivalu v Karlových Varech. Hned 6. září Tata Bojs snímek uvedou před svým pražským koncertem a během září Milan Cais a Mardoša nebo režisér Marek Najbrt doprovodí osobně film na projekcích v dalších městech. Potvrzeno je Brno, Uherské Hradiště, Plzeň a Olomouc. 

„Možná jsme trošku divná kapela pro rádia, ale za ta léta jsme si našli fanoušky a jezdí za námi po celé republice. My se jim snažíme vždycky dát tu radost a i radost čerpáme trochu z nich. To je vlastně podstat toho všeho,“ uzavírá Cais. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 12 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...