Hrejme dále. Alfred Strejček a David Vávra popsali svůj boj o zdraví

Alfred Strejček a David Vávra sepsali své příběhy boje o zdraví (zdroj: ČT24)

David Vávra a Alfred Strejček se podělili se čtenáři o zkušenost, jak přežili osobní katastrofu. V knize Hrejme dále… vypráví o zdravotních komplikacích, které je postihly, a o tom, jak se s nimi zkoušeli vypořádat. Své příběhy sepsali umělci na podnět chirurga Pavla Pafka.

„Napsali jsme své pocity, aby mohlo třeba i někoho jiného inspirovat, že tyhle provařené obličeje bojovaly zápas úplně od nuly,“ vysvětil David Vávra. Známý architekt a divadelník loni v létě po prodělání boreliózy částečně a naštěstí ne trvale ochrnul.

„Když se probudíte, máte první den zběsilé pocity, ale druhý, třetí den najednou nacházíte určitou naději v tom, že vám stále zbyly nějaké vjemy, že vám zbyl čich a zrak a sluch a že se vlastně dá žít i s malými radostmi. Takže postupně si zvykáte a nějak s tímhle stavem bojujete,“ popsal svůj zápas v pořadu Interview ČT24.

Strejček knihu „napsal“ hlasem

Alfred Strejček se stále pere s následky Guillainova-Barrého syndromu. Herec s charakteristickým hlasem a kultivovaným projevem svou část knihy namluvil, teprve pak byla převedena do psané podoby. „To, co se podařilo napsat, je dílem diktování a opravování, vše pomocí hlasu, protože moje ruce toho bohužel stále nejsou schopny,“ potvrdil.

Ochrnul před třemi lety. V textu líčí hospitalizaci, léčbu i rehabilitaci. „Dalo mi to možnost vypsat se z té zvláštní cesty, na které jsem. Ale není to cesta pochmurná. Stále cítím tolik naděje, víry a síly, že to zdolám,“ shoduje se s Davidem Vávrou, že boj o zdraví člověk nechce vzdát.

Zpátky na vrchol

Vzpomínky propojuje Strejček s ukázkami z knihy Tulák po hvězdách, román Jacka Londona řadí mezi své nejoblíbenější. „Kladu do své zpovědi citace Darrela Standinga o podobných situacích, které on prožíval ve svěrací kazajce a já ve svěrací kazajce svého těla,“ srovnává. 

Sám říká, že má stále v paměti patnáct hodin textů ze svých literárně-hudebních programů. Před návrat na jeviště možná překvapivě ale staví jinou prioritu. „Chtěl bych ještě jednou vylézt na Lysou horu, kterou jsem si zamiloval,“ plánuje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
DOPORUČUJEME

All I Want for Christmas Is You. Píseň, která Vánoce dělá i kazí

Před třiceti lety se svět dozvěděl, že jediné, co chce americká zpěvačka Mariah Careyová k Vánocům, jsi ty. Píseň All I Want for Christmas Is You se stala moderní koledou a za ony tři dekády o žádném adventu nechyběla v playlistech rádií a nákupních center po celém světě. Figuruje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších i nejnesnesitelnějších svátečních singlů. Co vlastně z této skladby udělalo téměř neotřesitelný vánoční hit?
22. 12. 2024

„Kde domov můj.“ Román vypráví o nizozemském životě skladatele Škroupa

Málo známý příběh autora hudby k české státní hymně. Skladatel František Škroupa strávil dva roky života v Rotterdamu a je tam pohřbený. Jeho nizozemské angažmá přibližuje reportážní román Markéty Dočekalové s názvem Kde domov můj. Píseň poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka. Od premiéry uplynulo 190 let.
21. 12. 2024
Načítání...