Hrdinou Bohdana Slámy je sv. Vojtěch. Možná i ve filmu

New York - Režisér Bohdan Sláma by chtěl natočit film o svatém Vojtěchu, který byl v desátém století druhým pražským biskupem a šiřitelem křesťanské víry. Projekt je ale zatím ve stadiu příprav a není ani jasné, zda by se na tak náročnou látku našly peníze.

„Vojtěch byl veliká osobnost našich dějin, téměř obecně neznámá. Obecně si myslím, že v Čechách se pořád zamýšlíme nad tím, kdo jsou naši hrdinové a kde jsou naši hrdinové. Pro mě je hrdina Vojtěch, který při vší problematičnosti svého celého působení byl člověkem přesvědčeným o své pravdě a za tou pravdou dokázal jít až za hranice života,“ uvedl Sláma.

Sláma podotkl, že zatím k zamýšlenému snímku ještě nebyl schopen napsat scénář tak, aby to byla přesvědčivá filmová látka. „Pořád si studuji o té době a snažím se mentálně si představit, o co vnitřně šlo v tom příběhu,“ řekl. „Samozřejmě, když ho napíšu, tak je pak další otázku, jestli jsou, nebo nejsou pro takovou látku realizační možnosti,“ uvedl režisér, který patří k nejvýraznějším postavám české filmové tvorby posledních let.

Kromě příprav projektu o svatém Vojtěchu nyní pracuje i na novém scénáři ke snímku, který by se měl stejně jako jeho ostatní dosavadní filmy odehrávat v současnosti. Sláma zatím nechtěl upřesnit, o čem jeho nový počin bude. „Myslím si, že je realizovatelný v rámci našich možností, skromně, a přitom, aby to byl silný film,“ uvedl pouze.

Svatý Vojtěch
Zdroj: ČT24

Jeho nejnovější film Čtyři slunce zahájil v noci na dnešek přehlídku nových českých filmů v New Yorku, kde ho režisér osobně uvedl. Ve Spojených státech snímek už představil na prestižním filmovém festivalu Sundance, kde byl vybrán do soutěžní sekce, což se předtím jinému českému filmu nepodařilo.

Kromě Čtyř sluncí američtí diváci na putovní přehlídce, která po New Yorku navštíví dalších sedm měst, uvidí například snímky Pouta režiséra Radima Špačka či Alois Nebel od Tomáše Luňáka, který zavítá na projekci v New Yorku a Los Angeles. Špaček pak absolvuje celou putovní přehlídku, jež postupně navštíví ještě Salt Lake City, San Francisco, Chicago, Portland, Washington a Seattle.