Hanácký pitaval vypráví o Věstonické venuši i popravištích

3 minuty
Vyšlo volné pokračování Hanáckého pitavalu
Zdroj: ČT24

Třicet skutečných kriminálních příběhů ze střední Moravy sepsali autoři volného pokračování Hanáckého pitavala. Zaměřili se na příběhy od jedenáctého století až po současnost. Některé z nich navíc doprovodily snímky fotografa Jindřicha Štreita.

Vraždy i loupeže provázejí lidstvo od nepaměti. Nová kniha Jiřího Fialy a dalších autorů stojí na regionálních kriminálních příbězích. A to nejen novodobých, ale i stovky let starých. Ukazuje, jakým způsobem probíhala vyšetřování i stíhání pachatelů v minulosti. „Po dlouhou dobu bylo problematické zločince usvědčovat, proto byla zavedena tortura – mučení, odstraněná až Marií Terezií. Pokud se zločinec nepřiznal po trojím mučení, byl považován za nevinného, mnozí ovšem to mučení nepřežili,“ přibližuje některé dřívější praktiky autor knihy.

Krimi žánr přitahuje emocemi

Kriminální knihy, seriály, filmy, ale také podcasty jsou stále populárnější, i proto se tvůrci knihy rozhodli pustit do Hanáckého pitavalu poté, co se loni s úspěchem setkal Olomoucký pitaval. Knižní novinka se křtila přímo na policii.

„Je to emoční záležitost, proto to každého zajímá,“ podotýká k zájmu veřejnosti o kriminální témata ředitel Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Tomáš Landsfeld. „My to vidíme z druhé strany, pro nás je to práce. Vždycky chceme zjistit pachatele jakéhokoliv trestného činu a emoce prožívají policisté až na konci vyšetřování,“ dodal.

Svůj příběh má i Věstonická venuše

Hanácký pitaval II obsahuje kapitoly z kriminální historie Olomouce, ale odkrývá i události spojené se zločinem v jiných místech regionu. Lidé se dočtou například o tom, jak vznikla a fungovala uničovská šatlava nebo místo šternberských popravišť.

Autoři se věnovali i převozu sošky Věstonické venuše do olomouckého Vlastivědného muzea před zhruba pěti lety. Tato cesta byla totiž doprovázena velkými bezpečnostními opatřeními. „Byla možná na vyšší úrovni, než kdyby sem přijela hlava sebevětšího státu. Venuši provázeli jak těžkooděnci, tak specialisté v civilu, čekali u Vlastivědného muzea, kam kurátor v bezpečnostním kufříku tu mimořádně vzácnou, desítky tisíc let starou sošku přinášel,“ připomíná jeden z autorů knihy, spisovatel Michal Folta.

Hanácký pitaval je už v pořadí třetí knihou Jiřího Fialy, emeritního profesora české literatury na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, která popisuje dějiny Olomouce a Moravy z pohledu zločinu a trestu. Kriminalisté doufají i ve čtvrtou, která by se věnovala novodobým kauzám. K těm by totiž mohli prozradit detaily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 4 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 17 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 21 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...