Gloria musealis si cení Rozlomené doby, ocenění si odváží i Prezidentský vlak

Nejlepším muzejním počinem loňského roku je Prezidentský vlak, který ke stému výročí Československa vypravilo Národní technické muzeum. Mezi loňskými muzejními výstavami vyniká Rozlomená doba, v níž Muzeum umění Olomouc dokumentovalo nástup avantgardního umění ve střední Evropě v letech 1908 až 1928. Zmíněným projektům patří cena Gloria musealis za rok 2018.

Výstava Rozlomená doba byla v olomouckém muzeu k vidění od loňského září do letošího ledna. Prostřednictvím čtyř stovek děl připomněla nástup technologií, hrůzy první světové války, rozpad mocnářství a vznik nové republiky. Prezentována byla tvorba Emila Filly, Františka Kupky či Maxe Oppenheimera. Podle muzea šlo o největší výstavu v jeho historii.

V současnosti Rozlomenou dobu vystavuje muzeum v Krakově. Výstava se pak přesune i do dalších zemí, které na její přípravě spolupracovaly a jejich umělci jsou svými díly zastoupeni. Přes prázdniny ji uvidí návštěvníci v Bratislavě, na přelomu roku pak v maďarském Pětikostelí.

„Mluvím za celý semknutý tým olomouckého muzea. Je nám strašně líto, že tu s námi nemůže z roztodivných důvodů stát ředitel Michal Soukup. Byl to on, který odvážně zvolil v rámci akcí k výročí republiky tak velkorysé mezinárodní téma, které přesáhlo obvyklý obzor pohledu. Jestliže přebíráme tuto cenu, je to především jeho zásluha,“ uvedla kurátorka Anežka Šímová s odkazem na nedávné Soukupovo odvolání.

I oceněný Prezidentský vlak souvisí s připomínkou sta let od vzniku Československa. Sestaven byl z historické lokomotivy a vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům a připojen byl také salónní vůz Františka Ferdinanda d'Este. Souprava, kterou vypravilo Národní technické muzeum, projela přes čtyři tisíce kilometrů po českých a slovenských tratích, navštívilo ji na sto tisíc zájemců. 

Národní technické muzeum získalo pozornost cen Gloria musealis už několikrát. „O to víc si toho vážíme, jsem si plně vědom toho, že to není úlohou ředitele, v NTM je skvělý kolektiv skvělých muzejníků, který to vytváří. Je to pro nás závazek,“ uvedl při převzetí ocenění ředitel instituce Karel Ksandr. 

Cena byla udělena také v kategorii „muzejní publikace“. Tu nejlepší připravili v Muzeu romské kultury. Publikace s názvem Amendar. Pohled do světa romských osobností nabízí 254 biografických medailonků inspirativních Romů. 

Do národní soutěže Gloria musaealis 2018 se přihlásilo 58 muzeí a galerií z České republiky s 93 projekty. Soutěž pořádají ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...