Fotograf Vladimír Kysela vidí svět Očima Hanse Christiana Andersena

3 minuty
Vladimír Kysela vidí svět Očima Hanse Christiana Andersena
Zdroj: ČT24

Očima Hanse Christiana Andersena se na svět podíval fotograf Vladimír Kysela. A stejně pojmenoval soubor uměleckých snímků, které se inspirují příběhy dánského spisovatele. Výstava v Galerii kritiků v pražském Paláci Adria se pokouší vizuálně vyjádřit Andersenovu poetiku. Stejným způsobem už autor zachytil také tvorbu Karla Hynka Máchy.

Fotografie Vladimíra Kysely se snaží uchopit Andersenův mozaikovitý, jakoby roztržitý styl vyprávění pomocí spojení několika obrazů. „Technika focení je relativně jednoduchá, je to několik záběrů spojovaných dohromady. To podstatné se odehrává při spojování. Tam si vyberu, jestli chci podpořit nějakou barvu nebo hranu,“ vysvětluje fotograf. 

Záběry vznikly na několika místech v Česku i Dánsku, třeba v Luhačovicích, Štramberku, Štiříně, Kodani, Odense či Helsingoru.

„Zčásti jsem hledal emoce z vybraných Andersenových příběhů v krajině, zčásti šel po stopách adres, na nichž Andersen delší dobu pobýval a mohly na něho mít vliv. Velký dojem na mne udělal přístav Nyhavn v Kodani, kde Andersen postupně žil na třech různých adresách,“ pokračuje.

Do třetice Antoine de Saint-Exupéry

„Největší hodnotou, kterou vystavené exponáty mají, je sbližování malířského a fotografického obrazu,“ upozorňuje kurátorka Vlasta Čiháková Noshiro. Soubor tvoří dvacet fotografií, některé byly oceněny na mezinárodních soutěžích v Moskvě nebo Los Angeles.

Současná výstava Očima Hanse Christiana Andersena je součástí většího třídílného konceptu. Stejným způsobem už autor zachytil tvorbu Karla Hynka Máchy v sérii Máchovské kontemplace. Fotografický projekt zakončí Tajemný svět Antoina de Saint-Exupéryho. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Je Sabrina Carpenterová „nová“? Grammy matou jednou svou kategorií

Součástí hudebních cen Grammy je téměř od začátku, tedy od šedesátých let, kategorie „nejlepší nový umělec“. A opakuje se i debata, zda oceněné talenty jsou skutečně „nové“. Týká se to i letos nominované Sabriny Carpenterové. O vítězích Grammy se rozhodne 2. února.
před 2 hhodinami

Kalamita se vrací do kin. Diváci se smáli kritice v Rudém právu, vzpomíná Polívka

Po více než čtyřiceti letech se díky digitálnímu zrestaurování vrací do kin snímek Kalamita. Filmovou moralitu natočila v normalizačním Československu Věra Chytilová a nabídla v ní Bolku Polívkovi jeho první hlavní roli. Herec v pořadu 90' ČT24 zavzpomínal, že se mu na Kalamitě líbilo určité „odbojářství“.
před 5 hhodinami

Nominacím na Oscary vévodí Emilia Pérez. Vlny ani Krajan neuspěli

Nominace na Oscary za rok 2024 ovládl španělsky mluvený snímek Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda. Zástupci české kinematografie – celovečerní Vlny a krátkometrážní Krajan – se do finálového výběru nedostali. Vítěze oznámí americká Akademie filmového umění a věd v noci na 3. března.
včeraAktualizovánovčera v 17:08

Taťjana Medvecká načítá povídky nobelistky Ernauxové

Tvorba francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, která za své silné osobní příběhy získala Nobelovu cenu za literaturu, je českým čtenářům dostupná i v audioverzi. Její povídky nyní načítá herečka Taťjana Medvecká.
včera v 14:06

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
včera v 10:00

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
22. 1. 2025

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
22. 1. 2025Aktualizováno22. 1. 2025

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025
Načítání...