Financování divadla je kovbojka. Teď doslova. Bang bang!

Brno – Hodní, zlí a dotovaní není charakteristika politických příslušníků, avšak název nového divadelního představení brněnského souboru Feste. Hra se zaměřuje na grantovou politiku a financování divadel ze strany státu. Aby to ale nebylo tak navážno, z tématu udělalo divadlo western a děj se odehrává na Divokém západě.

Herci kladou divákům zásadní otázky: Jste ochotní financovat divadlo z vašich daní? Nebo by to mělo být úplně jinak? A jak? Soubor jim přitom během představení nabízí široké spektrum variant a názorů lidí z oboru nebo ekonomů a inženýrů. Právě s nimi se totiž divadelníci před sepsáním hry o tomto tématu bavili.

Soubor příchozím odkrývá rozpočet divadla, nechává je nakouknout do výdajů za představení a ukazuje, kdo všechno se na něm podílel. Svoje honoráře odhalí dokonce i herci, aby diváci dostali skutečnou představu, kolik co stojí.

Dojde i k vysvětlení, co jsou dotační principy a jak fungují. Režisér Vítězslav Větrovec přemítá zároveň nad tím, jestli zastánci názoru, že si má na sebe divadlo vydělat samo, tuší, na kolik takový provoz scény vyjde, a jestli je to tedy vůbec reálná možnost. Na druhou stranu polemizuje, jestli druhý tábor jen zbytečně neskuhrá.

Divadlo Feste - Hodní, zlí a dotovaní
Zdroj: ČT24/Divadlo Feste

Feste ale své publikum nechtělo otázkou financí úplně ubít, a tak celou hru odlehčilo. Beztak jsou řeči o dotacích kovbojka. Stát tady hraje roli dojné krávy a kulturní organizace se předhánějí ve frontě na granty. Pardon, na mléko.

Přitom grant a investice vnímají vystupující jako dva rozdílné pojmy. „Pro mě je problém grantu v tom, že nikdo nemá odvahu na to, aby řekl: Já jsem tady odborník, já tomu rozumím, já vám říkám, že toto je smysluplný projekt a tohle není,“ řekla svůj názor herečka Tereza Lexová.

Inscenace reaguje i na dotační politiku města Brna – to nedávno schválilo tříleté granty pro kulturu a odsouhlasilo, že je organizace můžou použít i na platy a provozní náklady.

Nahrávám video
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zoufalí Kubánci dělají zoufalé věci, popisuje fotograf Šibík

Fotograf Jan Šibík už desítky let přináší svědectví z míst, odkud jiní utíkají. Opakovaně se vrací mimo jiné na Kubu. V karibské zemi, která se potýká s hospodářskou krizí, při své poslední návštěvě vnímal velkou apatii a zoufalství, popsal v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 14 hhodinami

Nejen Řekové se ptají: Není Nolanova Odyssea málo řecká?

„Let’s Go!“ volá Matt Damon coby Odysseus v jedné ze scén. Zatím jen v traileru, do kin se film Christophera Nolana podle Homérova eposu dostane až v červenci. Nicméně zmíněná věta je součástí kritických hlasů vůči Nolanovu přístupu ke starořecké klasice. Mnohé totiž udivuje, že v této adaptaci příběhu ithackého krále chybí řečtí herci i respekt k Homérově předloze.
před 17 hhodinami

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
5. 6. 2026

Při Soudném dni v Ostravě rozhoduje veřejné mínění

Poslední premiérou ostravské Komorní scény Aréna v letošní sezoně je Soudný den. Hra rakousko-uherského dramatika Ödöna von Horvátha začíná železničním neštěstím. Kdo a jak ho způsobil, se divák dozví hned v úvodu. Do Ostravy se drama vrací téměř po devadesáti letech.
5. 6. 2026

Hostel v knihovně i další louka pro stany. Vary před festivalem posilují ubytování

Karlovy Vary se měsíc před startem 60. ročníku filmového festivalu (KVIFF) rychle plní a volné ubytování mizí. Rozšiřuje se stanové městečko na Rolavě, znovu se otevírá nocleh v ZŠ Dukelských hrdinů a nově přibylo ubytování v prostorách městské knihovny u Thermalu. Šancí pro opozdilce pak může být last minute nabídka hotelů z nevyužitých festivalových kapacit. KVIFF se letos koná od 3. do 11. července.
5. 6. 2026

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla. Následuje tak dosavadní sponzory projektu, miliardáře Zdeňka Bakalu a Karla Komárka. Havlová reaguje na situaci, kdy správní rada postavila ředitele knihovny Tomáše Sedláčka na takzvané překážky v práci, čímž mu znemožnila činnost. Poté správní rada rezignovala, až na Davida Duška, který je také místostarostou Prahy 5 za STAN. Podle něj ale projekt nekončí, pro letošní rok zůstalo financování knihovny zajištěné. Také z dozorčí rady knihovny zbyl jediný člen – Martin Palouš.
4. 6. 2026

Fotbal, ale nikoli americký. Poločasová show na mistrovství ne všechny baví

Během finále mistrovství světa ve fotbale vystoupí Madonna, Shakira a K-popová skupina BTS. Mezinárodní federace FIFA se totiž vůbec poprvé rozhodla vrchol šampionátu ozvláštnit poločasovou show po vzoru Super Bowlu, tedy finále ligy amerického fotbalu NFL. To vede k zamyšlení, jestli se fotbal příliš neamerikanizuje a nepodléhá komerci.
4. 6. 2026
Načítání...