Filmová upoutávka týdne: Vzhůru do oblak. Balonem letí Eddie Redmayne a Felicity Jonesová

Touha po poznání hnala lidstvo vstříc obloze, jedním z prvních nástrojů se stal balon. Ten sehrává důležitou roli i v historickém snímku The Aeronauts (Vzduchoplavci), v němž se ale vědecké bádání změní v boj o život.

Snímek je zasazený do roku 1862 a soustředí se na dvě postavy – průkopníka meteorologie Jamese Glaishera a pilotku balonu Amelii Wrenovou. Společně se vydávají na misi, aby rozšířili znalost lidstva ohledně počasí a zároveň také vyletěli výš, než kterýkoli člověk před nimi. Ovšem při překonávání takového rekordu se nevyhnutelně musí poprat s extrémními podmínkami.

Dobrodružný film režiséra Toma Harpera se částečně zakládá na skutečnosti. James Glaisher, kterého si ve filmu zahrál Eddie Redmayne, byl skutečným meteorologem a vzduchoplavcem, který žil v devatenáctém století a který se účastnil výpravy, jež dosáhla výšky více než jedenácti kilometrů.

Ovšem Amelia Wrenová je jenom postava vytvořená scenáristou Jackem Thornem. Jak ale zmínila její představitelka Felicity Jonesová, inspiruje se ve skutečné vzduchoplavkyni Sophii Blanchardové, která byla první profesionální pilotkou balonu.

Redmayne a Jonesová si zopakovali hereckou spolupráci

Dílo se už představilo divákům na festivalech v Torontu nebo americkém Telluride a u kritiků převládají spíš spokojené ohlasy. Vzduchoplavci by tak mohli posunout kariéru režiséra Toma Harpera, kterému dosud ve filmografii chybí výraznější dílo. Zatím má na kontě snímky jako Skautská příručka pro chlapce, Žena v černém 2 nebo Wild Rose. Známější jsou spíš televizní počiny, na kterých se podílel, například Misfits: Zmetci, Gangy z Birminghamu nebo nové zpracování Vojny a míru.

Naopak ústřední herecké duo se už proslavilo. A hlavně se neschází poprvé. Eddie Redmayne a Felicity Jonesová už společně natočili životopisný snímek o Stephenu Hawkingovi Teorie všeho. Redmayne si navíc svým ztvárněním známého fyzika vysloužil oscarové ocenění. Jonesová tehdy zůstala jenom u nominace.

Oba pak našli uplatnění ve slavných sériích. Jonesovou obsadili do hlavní role v Rogue One: Star Wars Story. Zahrála si také s Tomem Hanksem v třetí adaptaci románu Dana Browna, a to v Infernu. Redmayne zase získal ústřední roli ve Fantastických zvířatech, které jsou zasazeny do světa Harryho Pottera.

Zatímco pro Jonesovou bylo angažmá u Hvězdných válek jednorázové, Redmayna čeká už třetí díl Fantastických zvířat. Mezitím se ale objevují i v komornějších snímcích, Redmayne třeba v Dánské dívce, Jonesová zase v právnickém dramatu On the Basis of Sex.

Felicity Jonesová a Eddie Redmayne
Zdroj: PETER NICHOLLS/Reuters

Ztrácí kino na důležitosti?

Film The Aeronauts spoléhá nejen na jejich herecké výkony, ale i velkolepou vizuální stránku, jak naznačuje i upoutávka. Klíčové akční scény navíc byly uzpůsobeny i pro projekce na největších plátnech. Ovšem uvedení v kinech je spíše limitované. Například ve Spojených státech mají vzduchoplavci premiéru šestého prosince a o dva týdny později je produkující studio Amazon uvede na své streamovací službě.

Samotný režisér se vůči tomu vymezil v rozhovoru pro deník The New York Times. Podle něj nebyl snímek zamýšlen tak, aby byl sledován jenom přes internet. „Ale svět se mění a já chci, aby lidé film viděli. Kdyby bylo na mně, poslal bych je raději do kina,“ poznamenal.

Podobné situace nastávají na filmovém trhu častěji s nástupem nových produkčních společností s přesahem na internet, letos je jedním z nejvýraznějších případů Irčan Martina Scorseseho, který má rovněž jen omezenou kinodistribuci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Láska, sex a draci. Populární romantasy mění představy o romantice

Něco magie, fantastických světů, epických bitev, romantických citů i erotické vášně je literární směs, která ke knize připoutá miliony čtenářů (nebo spíše čtenářek) po celém světě. Subžánr romantasy nabral v uplynulých letech i díky sociálním sítím na popularitě, která neklesá. A proměnil vnímání romantické literatury jako takové.
před 2 hhodinami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 9 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 22 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025
Načítání...