Filharmonie Brno v přímém přenosu šíří spiritualitu

3 minuty
Filharmonie Brno odehraje tři skladby spojené spiritualitou
Zdroj: ČT24

Koncert, který Filharmonie Brno plánovala na tento týden v Besedním domě, kvůli protiepidemickým opatřením před publikem zaznít nemůže, zazní ale z rádia. Živě ho 29. ledna večer bude přenášet Český rozhlas Vltava a také další evropské stanice. Program propojuje motiv spirituality.

Slovenský houslový virtuos Milan Paľa loni filharmoniky i obecenstvo ohromil tím, že jako záskok dokázal na poslední chvíli nastudovat Houslový koncert C dur Antonína Vranického. Pozvánka ke spolupráci v aktuální sezoně znamenala interpretaci Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho. 

Rozervaný koncert

„Schnittke je v některých případech opravdu mimořádně náročný. Ale náročné je hlavně se vypořádat s tím vnitřním otřesem, který nastává,“ podotýká Paľa. Bez tohoto otřesu podle něho nicméně není možné přiblížit se k uchopení duše díla. „Je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ domnívá se.

Program zahájí ale skladba arménského autora Tigrana Mansurjana. Po loňské české premiéře Requiem na žádost Filharmonie Brno vytvořil skladatel orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, tedy v překladu Beránek Boží.

Po dvou současných kusech večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Toto dílo začal psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznání v Augsburku.

Propojeni spiritualitou i přátelstvím

„Alfreda Schnittkeho, Tigrana Mansurjana i Felixe Mendelssohna-Bartholdyho spojuje spirituální rozměr. Byli velmi duchovní a do své hudby tento spirituální rozměr promítali,“ poznamenává dramaturg brněnské filharmonie Vítězslav Mikeš.

Mansurjana a Schnittkeho navíc pojilo silné a dlouholeté přátelství. „Tato dvě díla byla obě původně věnována legendárnímu houslistovi Olegu Kaganinovi,“ přidává Mikeš další provázanost koncertního programu.

Přímý přenos koncertu začne v sedm hodin večer. Dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich, který loni vedl v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 20 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...