Filharmonie Brno v přímém přenosu šíří spiritualitu

Filharmonie Brno odehraje tři skladby spojené spiritualitou (zdroj: ČT24)

Koncert, který Filharmonie Brno plánovala na tento týden v Besedním domě, kvůli protiepidemickým opatřením před publikem zaznít nemůže, zazní ale z rádia. Živě ho 29. ledna večer bude přenášet Český rozhlas Vltava a také další evropské stanice. Program propojuje motiv spirituality.

Slovenský houslový virtuos Milan Paľa loni filharmoniky i obecenstvo ohromil tím, že jako záskok dokázal na poslední chvíli nastudovat Houslový koncert C dur Antonína Vranického. Pozvánka ke spolupráci v aktuální sezoně znamenala interpretaci Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho. 

Rozervaný koncert

„Schnittke je v některých případech opravdu mimořádně náročný. Ale náročné je hlavně se vypořádat s tím vnitřním otřesem, který nastává,“ podotýká Paľa. Bez tohoto otřesu podle něho nicméně není možné přiblížit se k uchopení duše díla. „Je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ domnívá se.

Program zahájí ale skladba arménského autora Tigrana Mansurjana. Po loňské české premiéře Requiem na žádost Filharmonie Brno vytvořil skladatel orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, tedy v překladu Beránek Boží.

Po dvou současných kusech večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Toto dílo začal psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznání v Augsburku.

Propojeni spiritualitou i přátelstvím

„Alfreda Schnittkeho, Tigrana Mansurjana i Felixe Mendelssohna-Bartholdyho spojuje spirituální rozměr. Byli velmi duchovní a do své hudby tento spirituální rozměr promítali,“ poznamenává dramaturg brněnské filharmonie Vítězslav Mikeš.

Mansurjana a Schnittkeho navíc pojilo silné a dlouholeté přátelství. „Tato dvě díla byla obě původně věnována legendárnímu houslistovi Olegu Kaganinovi,“ přidává Mikeš další provázanost koncertního programu.

Přímý přenos koncertu začne v sedm hodin večer. Dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich, který loni vedl v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Večerníček slaví šedesáté narozeniny

Dobrý večer, dobrou noc, přeje malým divákům každý den animovaný kluk v čepici složené z novin. Pravidelně se Večerníček začal vysílat před přesně šedesáti lety – 2. ledna 1965. Tehdy ještě bez své typické znělky.
před 59 mminutami

KVÍZ: Znáte dobře oblíbené večerníčky?

V lednu 1965 začala tehdy Československá televize vysílat pravidelně Večerníček. Malým divákům přeje tento pořad dobrou noc dodnes. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte oblíbené večerníčkové klasiky.
před 4 hhodinami

Nominace filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument o fotografce Jarcovjákové

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Do trojlístku filmů, které se mohou stát tím nejlepším za rok 2024, se dostaly ještě Vlny Jiřího Mádla. Vítězové této a dalších kategorií budou známi 1. února v přímém přenosu České televize. Ta uspěla zároveň jako koproducent většiny nominovaných titulů.
před 7 hhodinami

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024
Načítání...