Festival sci-fi filmů Future Gate kolonizuje vesmír. Připojí se herec Ironside i astronaut Svoboda

8 minut
Začíná festival sci-fi filmů Future Gate
Zdroj: ČT24

Kolonizace vesmíru je tématem desátého ročníku festivalu sci-fi filmů a kultury Future Gate, která začíná 26. září v Praze a od 3. října pokračuje v Brně. Ozvěny pak dolehnou i do dalších českých měst a také na Slovensko. Hlavním hostem je kanadský herec Michael Ironside, jenž mimo jiné uvede klasiku žánru Vesmírnou pěchotu. Festival uspořádal také přehlídku se dvěma Čechy, kteří by měli zamířit do vesmíru – bojovým pilotem Alešem Svobodou a umělcem Yemim A.D.

„Snažíme se vybírat témata, která reflektují současnou dobu, a v současné chvíli máme hned dva potenciální české astronauty, kteří se v nejbližší době podívají do vesmíru. Zároveň myšlenka vesmírného turismu začíná být čím dál atraktivnější a – co si budeme nalhávat – vesmírná kolonizace a hledání nových civilizací je trendy téma žánru science fiction,“ upřesnil k tématu ročníku pořadatel festivalu Filip Schauer.

Pozvání na desátý Future Gate přijal herec Michael Ironside, s fanoušky se setká v Praze a Brně. Na jeho počest festival promítne dva tituly ze sci-fi klasiky. Hvězdná pěchota, natočená v roce 1997 Paulem Verhoevenem, se odehrává ve vzdálené, ne příliš růžové budoucnosti, kdy je existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků a největší hodnotou je služba v armádě. V hororovém snímku Scanners ztvárnil Ironside vůdce podzemí aliance, který touží ovládnout svět pomocí telekineze. Film natočil v roce 1981 David Cronenberg.

Vhled do současné sci-fi tvorby nabídne soutěžní výběr novinek natočených za poslední rok a půl. Patří k nim zahajovací snímek Generace F o manželském páru, který díky novým technologiím dokáže své rodičovství nejen plánovat, ale i výrazně ovlivnit. Nebo maďarské drama White Plastic Sky odehrávající se ve světě, kde se lidé po padesátce musí nechat proměnit na stromy, aby lidstvo nevymřelo.

Do vesmíru s filmovými i skutečnými astronauty

Soutěžní francouzský snímek Astronaut uvede osobně režisér Nicolas Giraud. Zároveň ztvárnil hlavní roli klíčového technika Evropské vesmírné agentury, který si chce splnit svůj celoživotní sen ‒ letět do vesmíru.

Stejný sen si ve skutečném životě nejspíše splní dva další hosté Future Gate. „Celý festival započne besedou se dvěma Čechy, kteří se připravují na svou možnou cestu do vesmíru. Yemi A.D. jako vesmírný turista a Aleš Svoboda jako záložní pilot Evropské vesmírné agentury,“ uvedl Schauer.

Umělec Yemi A.D. byl vybrán z milionu kandidátů na první civilní cestu kolem Měsíce, kterou organizuje japonský podnikatel Yusaku Maezawa se společností SpaceX. Bojový pilot Aleš Svoboda uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. Jako prvnímu v historii samostatné České republiky. „Máme tu dva odlišné pohledy, jak cesta do vesmíru může vypadat, byť cíl je stejný – vidět naši modrou planetu z výšky,“ podotýká Schauer.

Doprovodný program festivalu nabídne koncert Pražského filmového orchestru nebo 28. září setkání fanoušků sci-fi v kostýmech jejich oblíbených hrdinů. Po skončení Future Gate v Brně 8. října se uskuteční do konce měsíce ještě festivalové ozvěny v Plzni, Hradci Králové, Šumperku a také v Košicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
před 10 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 12 hhodinami

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025
Načítání...