Festival Ji.hlava ocenil český Kaprkód, hrdinou nejlepšího světového dokumentu je kos

3 minuty
Festival Ji.hlava udělil ceny
Zdroj: ČT24

Šestadvacátý festival dokumentárních filmů Ji.hlava vybral vítězné filmy. Největší „Českou radost“ porotcům stejnojmenné sekce udělal Kaprkód, v němž režisérka Lucie Králová předestřela portrét hudebního skladatele Jana Kapra. Cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesl snímek 07:15 – Kos francouzské režisérky Judith Auffrayové. Rozdáním cen letošní ročník nekončí, ale pokračuje ještě on-line programem.

Dokumentární opera Kaprkód netradičním způsobem zpracovává životní příběh československého hudebního skladatele Jana Kapra (1914–1988). Tento dříve oslavovaný a komunistickým režimem protežovaný skladatel byl v sedmdesátých letech vymazán z historie.

Režisérka Lucie Králová „pomocí dadaisticky hravého libreta odhaluje jeho život a tvorbu na pozadí historických změn,“ píše festival. „Zákulisní záběry z nahrávání sboru přitom dekonstruují biografický žánr a ukazují, jak náročné může být interpretovat archivní materiál, paměť a lineární vyprávění.“

Králová už dvě ocenění z Ji.hlavy má. Na počátku milénia si je odnesla za snímek Zlopověstné dítě o mladém muži fascinovaném koncentračními tábory a detektivní esej Ztracená dovolená, v níž pátrá po turistech z Asie zachycených na vyhozených fotografiích.

Jihlavskou cenu má doma i letošní vítězka sekce Opus Bonum zaměřené na světovou dokumentární tvorbu. Před třemi lety zaujala observačním dokumentem Dům o asociaci pomáhající autistům se zařazením do společnosti. Letos jí cena patří za dokument 07:15 – Kos.

„Představuje prostou a bezprostřední, leč multisenzorickou zkušenost a vtahuje nás do záhad naší existence, přičemž vyjadřuje způsoby vzájemného propojení mezi námi, lidmi a nelidmi, s hlubokou vírou ve filmové prostředky,“ oceňuje porota.

Hlavní ocenění v sekci Svědectví si vysloužil film Do plevele: Dewayne „Lee“ Johnson versus společnost Monsanto. Kanadská dokumentaristka Jennifer Baichwalová sledovala soudní spor muže, který zažaloval agrochemickou společnost za to, že mu její herbicid způsobil rakovinu. „Film je také ekologickým a humanistickým apelem, který překračuje hranice konkrétních soudních případů,“ míní Ji.hlava.

Nejlepším experimentálním dokumentem promítaným letos v sekci Fascinace se stal Zvuk času. Příběh zvukaře zkoumajícího nahrávky z válečných konfliktů minulosti. Venezuelský tvůrce Jeissy Trompiz v něm podle poroty „zpochybňuje způsob, jakým se obraz odvozuje ze zvuku“.

Publikum svou cenu udělilo dokumentu Šťastně až na věky. Dokumentaristka Jana Počtová předložila sondu do současných podob alternativních modelů partnerských vztahů, včetně polyamorie, otevřeného manželství či dlouhodobého mileneckého poměru. 

Cena za přínos světové kinematografii náleží slovenskému filmaři, výraznému představiteli československé nové vlny Dušanu Hanákovi.

Ji.hlava ještě on-line

„Dokumentární filmy uvedené letos v Jihlavě ukázaly svou schopnost rychle a promyšleně zachytit dobu. Potkali se zde lidé, co milují film, lidé, kteří přemýšlejí o výzvách našeho světa a nebojí se měnit svůj přístup k němu,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Po udělení cen pokračuje Ji.hlava v on-line prostoru. Od nedělního večera do půlnoci 13. listopadu nabízí více než sto čtyřicet filmů z programu letošního fyzického ročníku, včetně většiny vítězných snímků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 19 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 21 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...