Festival Dvořákova Praha spoléhá na svého patrona a národ muzikantů

9 minut
Začíná 13. Dvořákova Praha (foto: Česká filharmonie, Petr Kadlec)
Zdroj: ČT24

Uvedením dvou skladeb Antonína Dvořáka zahájí Česká filharmonie 4. září festival, který nese v názvu jméno tohoto významného českého skladatele. Třináctý ročník Dvořákovy Prahy se koná s mottem „Češi hrají (nejen) Čechům“. Vzhledem ke koronavirové situaci se totiž role interpretů nejen Dvořákových děl zhostili téměř výhradně tuzemští umělci.

„Naše výhoda je, že v tomto národě muzikantů je i celá řada světově renomovaných umělců, takže z hlediska interpretačních zážitků nebudou diváci nijak ochuzeni. Jmenujeme-li jen namátkou: Česká filharmonie, Collegium 1704, Ivo Kahánek, Lukáš Vondráček, Jakub Hrůša. Ti všichni a mnozí další se letos setkají s publikem u skladeb Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena nebo Josefa Suka,“ shrnuje programový ředitel Jan Simon. Jako sólisté se představí pěvci Simona Šaturová, Tomnáš Jamník nebo Jan Mráček.

Dvořák, klavír a maraton

Při zahájení v pražském Rudolfinu, sídla festivalového rezidenčního orchestru České filharmonie, zazní violoncellový koncert a Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka.

Letošní program také klade více než kdy jindy důraz na Dvořákovo klavírní dílo. Za mimořádné pořadatelé například označují provedení obou řad Slovanských tanců v původní verzi pro čtyřruční klavír v podání Dua Ardašev. Souborné provedení Dvořákových skladeb pro sólový a čtyřruční klavír pak zajistí dva recitálové večery a klavírní maraton.

Klavírista Ivo Kahánek
Zdroj: Dušan Martinček/Stránky Ivo Kahánka

Doprovodný program, jak už je tradicí, nabídne rodinný den. Součástí několika festivalových večerů budou také „aftertalks“, tedy setkání s umělci po potlesku.

S omezením musí počítat pořadatelé i návštěvníci

Celý ročník, který potrvá až do 20. září, provází potřebná opatření v souvislosti s pandemií covidu-19. Mimo jiné je nařízeno mít během pobytu v prostorách Rudolfina nasazenou roušku. Pořadatelé počítají s tím, že přísnost opatření se může v době konání festivalu měnit. Nebo že dokonce bude nutné Dvořákovu Prahu ukončit dříve. 

„Chtěl bych ujistit každého milovníka hudby, že pokud by nás nějaká nová opatření donutila rušit koncerty nebo redukovat počet účastníků, nebudeme majitelům vstupenek nabízet vouchery nebo jiné poukazy na budoucí koncerty, ale vrátíme jim v plné hodnotě vstupné,“ podotýká k této možnosti ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 13 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 15 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 18 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...