Erik Truffaz sní o lepším světě

Praha – Nejuznávanější evropský trumpetista a skladatel Erik Truffaz patří již od devadesátých let mezi hlavní novátory progresivního jazzu. Své nejnovější album In Between představil před několika dny i v Praze, a to společně se svým kvartetem 4tet. Truffazova nová deska je ve znamení hned dvou návratů. Jednak k jeho původnímu jazzovému kvartetu a také k instrumentální hudbě.

Název nové desky naznačuje Truffazovu inspiraci z několika zdrojů. Kromě hudby kapely Radiohead nebo Bjork se také občas najde v Louisi Armstrongovi nebo ve Stevu Reichovi. „Jsem prostě mezi různými styly, proto se nové album jmenuje In Between,“ doplnil Truffaz. Novým albem se chce také vrátit k hudbě mezi jazzem a rockem. „Je to pokračování mojí práce s kvartetem. Hrajeme ve stejné sestavě, tedy kromě pianisty, ten je jiný, zase hlavně instrumentální hudbu, které se ale snažíme dodat novou barvu,“ řekl.

Erik Truffaz je často srovnáván s jazzovou legendou Milesem Davisem. „Myslím, že to není můj případ, protože nejsem černoch, nebydlím v New Yorku a nikdy jsem nezažil na vlastní kůži rasismus. To je stejné, jako když řeknete o malíři, že je nový Picasso. Bude se mu maximálně podobat, protože nikdo se nemůže znovu stát Picassem. A stejné je to s Davisem. Hrál od čtyřicátých let, má úplně jinou životní zkušenost než já. A taky hraje mnohem líp na trumpetu,“ oponuje Truffaz.

Reportáž Terezy Radvákové (zdroj: ČT24)

Kromě vlastních skladeb a improvizace hraje Truffaz třeba také aranže méně známých písní Boba Dylana. Na koncertě si navíc jako speciálního hosta přizval švýcarskou písničkářku Annu Aaronovou. „Na Erikově koncertech hraji sólo, ale jsem zvyklá spíš na kapelu. S Erikem spolu taky občas improvizujeme - on na trumpetu a já zpívám,“ říká k jejich spolupráci Aaronová, podle níž Erik Truffaz není limitovaný pouze jazzem a nechává se rád ovlivnit nejrůznějšími druhy hudby.

Truffaz začal s klasickou hudbou na ženevské konzervatoři, ale už v roce 1994 vydal první jazzové album a o několik let později o něj projevilo zájem prestižní americké vydavatelství Blue Note. Je tak jedním z mála evropských jazzmanů, kteří dokázali prorazit i za oceánem. „V hudbě jde především o přenos emocí, o sdílení vnitřního světa. Hudebník uspěje, pokud se mu povede, aby se publikum na chvilku zastavilo a prožívalo spolu s ním jeho sen. Protože sen o lepším světě představuje to jediné, co chci publiku dát. Dobrá hudba má lidi alespoň na malou chvilku přesvědčit, že je jejich život krásný,“ dodává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...