Elvisova vnučka chce zastavit prodej Gracelandu. Sídlo krále rokenrolu se draží kvůli údajným dluhům

Soud zablokoval dražbu sídla Graceland v Memphisu, kde Elvis Presley prožil velkou část života a kde také zemřel. Žalobu kvůli zastavení prodeje podala zpěvákova vnučka, herečka Riley Keoughová. Do prodeje se dům dostal jako zástava za údajně nesplacenou půjčku Rileyiny matky Lisy Marie Presleyové.

Riley Keoughová, která je známá především účinkováním v hudebním seriálu Daisy Jones & the Six, zdědila rozlehlou usedlost Graceland spolu s velkou částí Presleyho majetku po smrti své matky Lisy Marie Presleyové v loňském roce.

Graceland se však nyní stal předmětem sporu se společností Naussany Investments, která tvrdí, že usedlost byla použita jako zástava při půjčce 3,8 milionu dolarů (86,5 milionu korun), kterou si vzala Lisa Marie Presleyová, ale nikdy ji nesplatila.

Půjčka je podvrh, tvrdí Elvisova vnučka

Společnost Elvis Presley Enterprises, která spravuje Graceland a majetek Elvis Presley Trust, tvrdí, že k půjčce nikdy nedošlo a že Lisa Marie nikdy nic podobného nepodepsala. Také Keoughová označuje podklady k půjčce za padělané a podpis své matky za zfalšovaný.

Elvisova vnučka Riley Keoughová v roce 2013
Zdroj: Reuters/Danny Moloshok

Podala proto žalobu s cílem zabránit exekuční dražbě Gracelandu. V žalobě se uvádí, že navrhovaný prodej by byl „nezákonný“ a založený na papírech, které porušují zákony státu Tennessee. Návrh se rovněž odvolává na notářku Kimberly Philbrickovou, jejíž jméno je v dokumentech o půjčce uvedeno, přestože se vyjádřila, že se s Lisou Marií Presleyovou nikdy nesetkala a ani pro ni žádné listiny neověřovala.

Dražba byla původně naplánována na tento čtvrtek, soud ji ale zastavil poté, co Keoughová požádala o dočasný soudní zákaz, než se její námitky vyřeší. Další soud trvání tohoto příkazu den před dražbou potvrdil.

Keoughová ani právníci společnosti Nassauny Investments nebyli ve středu u soudu přítomni.

Domov Presleyových

Graceland původně vlastnil zakladatel tiskařské firmy v Memphisu S. C. Toof jako součást rozlehlé farmy. Pozemek náležel jeho rodině po celé generace a jméno dostal na počest jedné z příbuzných – Grace. Gracina neteř Ruth Brown Mooreová tu s manželem Thomasem v roce 1939 postavili sídlo v koloniálním stylu.

Už tehdy v něm zněla hudba, protože hudebně nadaná dcera Mooreových se stala harfistkou v Memphiském symfonickém orchestru. Recitály v salonu byly běžné, stejně jako rokenrolové a gospelové jamovací sedánky po nastěhování dalšího majitele.

Elvis Presley – tehdy dvaadvacetiletý – Graceland koupil na jaře 1957 za sto tisíc dolarů. O rok dříve vstoupil král rokenrolu na hudební scénu jako vichřice. Na webu sídla se píše, že přestože vlastnil další rezidence a trávil hodně času na cestách, Graceland byl vždycky jeho domovskou základnou.

Koncem padesátých let Elvis rád tvrdil, že americká vláda navrhla, aby Graceland navštívil generální tajemník sovětských komunistů Nikita Chruščov, „aby viděl, jak v Americe může člověk začít s ničím a dosáhnout úspěchu“.

V memphiském sídle žil Presley dvacet let až do své smrti. V tamní zahradě je i pohřben, stejně jako jeho vnuk – a bratr Riley – Benjamin Keough, který v roce 2005 spáchal sebevraždu. A loni se v Gracelandu konal smuteční obřad za Elvisovu jedinou dceru Lisu Marii, zemřela po zástavě srdce. Stala se také zpěvačkou, ale nikdy se nevymanila ze stínu hvězdné slávy svého otce, s nímž stihla prožít jen devět společných let.

Plnou kontrolu nad svým dědictvím převzala, když jí bylo pětadvacet, a jak připomíná deník The New York Times, Graceland se stal jejím životním úkolem navzdory bouřlivým událostem. Venkovské sídlo udržela, i když se ocitla na pokraji finančního krachu.

Samotný dům jí zůstal i poté, co v roce 2005 ona a její obchodní manažer prodali 85 procent společnosti Elvis Presley Enterprises za téměř sto milionů dolarů v hotovosti, akciích a oproti zaplacení dluhů. Rozlehlý areál je ale od začátku osmdesátých let zpřístupněn veřejnosti jako muzeum, ročně ho v současnosti navštíví zhruba šest set tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na výstavě s názvem Svoboda navzdory v pražském Artivist Labu.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025
Načítání...