Dva netradiční divadelní projekty obohatily kulturu Prahy

Praha - V neděli 21. prosince producent a režisér Rosťa Novák představil v pražském Divadle Archa inscenaci La Putyka, v níž propojil akrobacii, tanec, divadlo a sport ve specifickém pojetí nového cirkusu. Druhý netradiční divadelní počin se odehrál na Malostranské věži u Karlova mostu. Premiéru inscenace Legendy Prahy zde uskutečnila společnost První divadelní družstvo.

La Putyka - originální pojetí inscenace je vedeno především snahou nekopírovat francouzské zdroje nového cirkusu. I když Francií jako kolébkou tohoto žánru se Novák s dramaturgy Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským, známými jako režijní duo Skutr, inspiroval. „Tak jako mají Francouzi víno, mají Češi pivo. Naše inscenace proto vychází z českých reálií hospodského života. V tomto smyslu je La Putyka jakýmsi hospodským novým cirkusem,“ přiblížil projekt Novák.

Zapojil do něj kromě herců a tanečníků i muzikanty a sportovce. Například mistry ČR v akrobatických skocích na trampolíně nebo mistry bojového umění, jimž svěřil číslo takzvané parterní akrobacie. Na hudbě k představení se podílel Jan Křížek s muzikanty a performery Vojtěchem Dykem a Jakubem Prachařem. Při představení se hraje živě a muzikanti přitom točí pivo.

Rosťa Novák inscenaci vytvořil za podpory hlavního města Prahy a Nadace Život umělce. Projekt podpořila i asociace nového cirkusu v ČR Cirqueon, Divadlo Archa a management o.p.s. Zahrada.

Legendy Prahy - projekt Prvního divadelního družstva vytvořili Matija Solce a Petr Hašek. Tato vokálně-loutková prohlídka legendární Prahy nalezla prostor na malostranské Juditině věži. Loutky se v ní stávají herci a animátoři loutkami. V představení, postaveném na pohybu a rytmu, jsou slova nedůležitá. Důležitá je podle tvůrců atmosféra, ve které se zrodily již polozapomenuté postavy.

Vznik inscenace podpořilo hlavní město Praha, ministerstvo kultury a Nadace Život umělce. Projekt vznikl ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Reprízy se na Juditině věži uskuteční 22. a 27. prosince vždy od 17:00 a 19:30 hodin.

První divadelní družstvo založilo loni na podzim tucet studentů a absolventů pražské Divadelní fakulty. V repertoáru má pět inscenací.

Vydáno pod