Divadlo Feste odkrývá falešné přátele obyčejných lidí

3 minuty
Divadlo Feste uvádí hru o populismu
Zdroj: ČT24

Sílící nedůvěra pracujících vůči zajištěným městským elitám, vzestup populismu a nacionalismu se odráží v premiéře brněnského divadla Feste. Inscenace Falešní přátelé obyčejných lidí se opírá o stejnojmennou knihu rakouského politického publicisty Roberta Misika. Zamýšlí se nad tím, co lidi vede k tomu, aby naslouchali populistickým politikům.

Tabuizovaným, sociálním a politickým tématům se divadlo Feste věnuje už šestnáctou sezonu. V nejnovější inscenaci analyzuje stále hlubší příkopy mezi skupinami obyvatel a neschopnost najít společnou řeč.

„Liberální velká města nedokážou nahlédnout způsob života a každodennost regionů. Dochází k znevažování obou táborů, kdy jedni si myslí něco o snobech a druzí si myslí něco o hloupých nevzdělaných lidech, kteří nám kazí demokracii,“ popisuje režisér inscenace Jiří Honzírek.

Divadelní esej vychází ze stejnojmenné knižní předlohy rakouského novináře a politického publicisty Roberta Misika. Podle něj jsou lidé, kteří se cítí zneuznaní, nahraditelní a frustrovaní, ochotnější naslouchat štvavým věcem a obracet svou frustraci proti jiným skupinám.

Falešní přátelé obyčejných lidí (Divadlo Feste)
Zdroj: Facebook/Divadlo Feste/Marek Malůšek

Snadněji se nechají zlákat populisty. „Jsou to právě ti, kteří naslouchají, usmívají se, přikyvují, dělají, že vám rozumí, ale ve finále to dělají hlavně pro sebe, aby oni získali moc,“ podotýká herec Daniel Možnar.

Téma ztvárňuje divadlo Feste jako dokudrama, pracuje i s žánry činohry, pohybového a fyzického divadla. Vše se odehrává v kulisách parádního pokoje, jemuž vévodí obývací stěna zaplněná sklem a porcelánem jako symbol vzestupu někdejší dělnické třídy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 16 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 21 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...