Divadelní Oscaři pro tři Billy Ellioty

New York - Tři chlapci, kteří ztvárnili titulní postavu v divadelním muzikálu Billy Elliot, získali v noci na dnešek Ceny Tony za nejlepší výkon v hlavní muzikálové roli na newyorské Broadwayi. Poprvé v historii se tak o prestižní ocenění dělí všichni herci alternující hlavní postavu. Příběh o anglickém chlapci, který chce studovat balet, zachycený ve stejnojmenném filmu, zhudebnil Elton John.

Nejmladší vítězové za 63 let 

Vyhlášení čtrnáctiletého Trenta Kowalika a o rok starších Davida Alvareze a Kirila Kulishe nejlepšími muzikálovými herci přivítal sál divadla Radio City Music Hall ovacemi ve stoje. Chlapci se zapsali do historie „Toniček“, které jsou považované za divadelní obdobu filmových Oscarů, nejen tím, že cenu sdílejí, ale i tím, že jde o nejmladší držitele ocenění za hlavní muzikálovou roli za 63 let, co jsou tyto prestižní ceny udělované. „Chceme říct všem dětem, které možná chtějí tančit, aby se nikdy nevzdávali,“ řekl z pódia Kiril Kulish.

O udělení Cen Tony ve třech desítkách kategorií za výkony na jevištích 39 divadel podél Broadwaye rozhoduje 750 herců, režisérů a novinářů. Ceny uděluje každoročně divadelní křídlo Americké ligy divadel a producentů. Oficiální název zní Ceny Antoinette Perryové podle herečky, režisérky a mecenášky umění, která tuto organizaci za druhé světové války založila.

Elton John cenu nedostal 

Příběh o chlapci z anglického hornického města kraloval večeru celkem s deseti cenami; nominován byl podobně jako před osmi lety muzikál Producenti v rekordních 15 kategoriích. Muzikál byl vyhlášen nejlepším muzikálem právě skončené broadwayské sezony, připadla mu i cena za režii pro Stephena Daldryho, za nejlepší muzikálový scénář pro Leeho Halla, za choreografii pro Petra Darlinga a za vedlejší mužskou roli, kterou si za postavu Billyho otce odnesl Gregory Jbara. Překvapivě naprázdno vyšel z předávání Elton John, který stál u zrodu celého projektu.

Za nejlepší hudbu a libreto k muzikálu připadla cena Tomu Kittovi a Brianu Yorkeymu za muzikál o předměstské rodině zápasící s krizí s názvem Next to Normal.

Nejlepším dramatem byla vyhlášena hra Bůh masakru (God of Carnage) francouzské dramatičky Yasminy Rezaové, jejíž režisér Matthew Warchus získal také cenu za nejlepší režii v dramatickém oboru. Cena Tony pro nejlepší znovu uvedený muzikál připadla Vlasům (Hair), kterým dal před 30 lety filmovou podobu česko-americký režisér Miloš Forman. Jako nejlepší obnovená dramatická inscenace byl vyhlášen The Norman Conquests (Normanská vítězství) britského autora Alana Ayckbourna.

Za hlavní role v dramatických inscenacích byli oceněni Marcia Gayová Hardenová (Bůh masakru) a Geoffrey Rush (Exit the King). Ceny Tony za vedlejší role v dramatech dostali Angela Lansburyová (Blithe Spirit) a Roger Robinson (Joe Turner's Come and Gone). Třiaosmdesátiletá Lansburyová, známá mimo jiné ze seriálu To je vražda, napsala, si odnesla svoji pátou „Toničku“, a vyrovnala se tak dosavadní rekordmance Julii Harrisové.

Tony pro herečku v hlavní muzikálové roli převzala Alice Ripleyová (Next to Normal). Za vedlejší roli v muzikálu byla oceněna Karen Olivová (West Side Story).

 
Herečka a zpěvačka Liza Minnelliová převzala cenu za zvláštní divadelní počin, kterým bylo vyhlášeno její představení Liza's at the Palace. Z jeviště prohlásila, že věřila spíš ve vítězství Willa Ferrella, který byl ve stejné kategorii nominovaný za představení You're Welcome America. A Final Night with George W. Bush (Není zač, Ameriko. Poslední noc s Georgem W. Bushem).