Chopin čtyři dny po smrti v Praze

Praha - Do Prahy dnes letecky dopravili bronzovou posmrtnou masku Fryderyka Chopina - ta poprvé ve své historii opustila Polsko. Vzácná památka bude vystavena 17. října v katedrále sv. Víta u příležitosti slavnostního koncertu, který zahájí celoroční oslavy 200 let od Chopinova narození. Maska poté bude od 19. do 23. října vystavena v prostorách výstavní síně Polského institutu v Praze 1. UNESCO rok 2010 vyhlásilo rokem Fryderyka Chopina.

Génius géniovi 

V katedrále na Pražském hradě přesně v den Chopinova úmrtí zazní Mozartovo Requiem, které na Chopinovo přání zaznělo na jeho pohřbu před 160 lety. Skladbu provede pro tuto příležitost sestavený Chopin Symphony Orchestra and Choir řízený polským dirigentem Lukaszem Borowiczem.

Reportáž Ivy Němcové (zdroj: ČT24)

„Důvod, proč Polsko zapůjčilo vzácnou památku do České republiky, je vděčnost za to, že se v Karlových Varech a Mariánských lázních mohl Chopin po své emigraci setkávat s přáteli a členy rodiny,“ uvedl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Szymanowski, který masku doprovázel při jejím převozu z Varšavy.

Příliš mnoho bolesti

Fryderyk Chopin zemřel 17. října 1849. Přítomni byli jen jeho nejbližší, dlouholetá přítelkyně George Sandová, její dcera Solange a také manžel Solange, francouzský sochař Jean-Baptiste Clesinger. Ten ihned sejmul sádrovou posmrtnou masku zemřelého a také odlitek Chopinovy ruky. Maska, která se nyní nachází v Paříži, však naturalisticky zachycovala nepřikrášlenou skutečnost, Chopinův obličej byl deformován bolestí, utrpením a umíráním. Clesinger proto čtyři dny poté vytvořil masku novou, retušovanou a zachycující věrnou podobu ještě zdravého Chopina. Z ní byla odlita bronzová maska, kterou převezli do Královského zámku ve Varšavě. Tam byla uložena až do počátku 2. světové války.

Polští vlastenci masku ukryli hluboko do podzemí varšavského zámku. Maska díky tomu přežila nejen bombardování na začátku války, ale i mnohem důslednější snahu Němců vymazat po potlačení Varšavského povstání v roce 1944 Královský zámek z povrchu zemského. Tehdy byl zámek podminován a následně vyhozen do povětří. V jeho sutinách byla maska překvapivě nalezena téměř nepoškozena, byla pouze popálená, ušpiněná a zavalená troskami. „Byl to zázrak. Není žádné jiné logické vysvětlení, že ta maska přežila narozdíl od toho co tam v zámku bylo a dalo se to najít,“ říká Szymanowski.

Po nezbytném zásahu restaurátorů je nyní posmrtná maska trvale vystavena v Muzeu Fryderyka Chopina ve Varšavě. „Tato maska má pro celé Polsko obrovský význam, její osud je pro nás symbolem přežití polského národa,“ připomíná Szymanowski.

Frédéric François Chopin, rodným jménem Fryderyk Franciszek Chopin (22. února nebo 1. března 1810, Żelazowa Wola u Varšavy - 17. října 1849, Paříž) byl polský hudební skladatel, který je znám svými klavírními skladbami. Dvojí zápis jména je patrně dán jeho původem ze smíšeného polsko-francouzského svazku. Otec byl francouzský emigrant, matka pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu.

  • Notový záznam z pera F. Chopina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1172/117125.jpg
  • F. Chopin a G. Sandová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1172/117123.jpg
  • Fryderyk Chopin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1172/117124.jpg
Vydáno pod