Český design se představuje v Číně

Peking - V Pekingu mohou Číňané navštívit výstavu s názvem Česko - křižovatka Evropy. Rozsáhlá expozice má mnoho částí, představuje nejlidnatější zemi světa jak českou kulturu, historii a průmysl, tak i současný desing, o který je mimořádný zájem.

Češi ukazují v Pekingu, na co mohou být právem hrdí; vystavují umělecké i užitné sklo, bižuterii, ale i české ženy - v rámci výstavy se konala také módní přehlídka.

„Je to reakce na často se ozývající volání čínských představitelů po tom, aby se o nás více vědělo, abychom nespoléhali na pouze historicky vzniklé přátelství mezi Čínou a Českou republikou,“ říká Vítězslav Grepl, velvyslanec v Číně.

Český design reprezentuje v Pekingu asi 200 prací od 64 návrhářů. Kromě skla se vystavuje porcelán, šperky, textilie nebo výrobky pro zdravotně postižené. Velká část exponátů si už v minulosti vydobyla vynikající pověst a řadu ocenění, teď usilují o přízeň miliardové Číny.

Obyvatelům Pekingu se výstava líbí. „Výstava se jmenuje Křižovatka Evropy, myslím, že název má význam v tom, že je to evropské a moderní, ale také staré a tradiční, je to jakási křižovatka mezi starým a novým,“ domnívá se jedna z návštěvnic. Druhá dodává: „Nikdy jsem nic takového neviděla, všechno je jiné než v Číně, tento druh zboží děláme i u nás, ale jinak.“

Výstava má značný hospodářský význam. Prodejní trh bohatnoucí Číny závratně roste a uchytit se na něm snaží mnoho zemí. Tradice, originalita a kvalita hrají v konkurenčním boji často rozhodující roli. Výhodou designu je fakt, že není snadné jej kopírovat - na tento problém už v Číně narazila řada světových podniků, například automobilky.

Česká republika nemůže v Číně soupeřit s hospodářskými giganty, jako jsou například Německo nebo Japonsko. Jak ale výstava dokazuje, design je odvětvím, ve kterém může konkurovat i těm největším zemím světa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřela ilustrátorka knih Uhlíře a Svěráka Vlasta Baránková

Ve věku 82 let v úterý zemřela brněnská výtvarnice a ilustrátorka Vlasta Baránková. Patřila k významným představitelkám české knižní ilustrace druhé poloviny 20. století, prosadila se i v zahraničí. Ilustrovala více než 140 titulů pro děti a mládež, podílela se i na ilustracích v knihách a zpěvnících populární dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. O úmrtí informoval syn umělkyně Tomáš Baránek.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Botox vyřadil velbloudy ze soutěže krásy. Z kulturního dědictví je byznys

Porotci soutěže krásy velbloudů v Ománu diskvalifikovali dvacet zvířat, protože majitelé jim upravili vzhled. Kolem velbloudů se točí miliony dolarů a z klání, které má být především připomínkou beduínského kulturního dědictví, se tak stal především byznys.
před 7 hhodinami

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
před 9 hhodinami

Pro filmového Pobertu je pandemie příležitostí, která dělá zloděje

Do kin vstupuje zlodějská komedie Poberta. Celovečerní debut režiséra Ondřeje Hudečka slibuje kombinaci černého humoru, satiry či krimi. Pojednává o zlodějíčkovi, který se svými kumpány přijde během pandemie na „byznysový plán“. Ve filmu hrají Matyáš Řezníček, Stanislav Majer, Václav Neužil či Denisa Barešová.
před 12 hhodinami

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
3. 3. 2026

Internet řeší, jestli má Jim Carrey „klon“

Organizátoři francouzských filmových cen César musí vysvětlovat, že Jim Carrey není „klon“. Spekulace o náhradníkovi se objevily záhy poté, co kanadsko-americký herec převzal v Paříži čestné ocenění. Jeho vzezření se přitom odlišovalo od jeho běžné image. Problém s falešným versus pravým Jimem Carreym se už před jedenácti lety řešil i na cenách Český lev.
3. 3. 2026

Rijksmuseum „vrátilo“ Rembrandtovi obraz

Odborníci z amsterdamského Rijksmusea potvrdili pravost Rembrandtova obrazu. Malba s biblickým motivem byla napřed nizozemskému mistrovi připisována, před více než půlstoletím byla ale z jeho tvorby vyřazena.
3. 3. 2026

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
3. 3. 2026
Načítání...