Češi získali významné ocenění v mezinárodní soutěži Europa Nostra

Brusel - Restaurátorské výstavy Muzea umění Olomouc z let 2004 až 2008 a jeho doprovodné katalogy byly oceněny v rámci soutěže Europa Nostra jako jeden z nejlepších projektů evropského kulturního dědictví roku 2009. Dnes o tom informovala Evropská komise. Český projekt je jedním z 28 mezinárodních projektů, kterým bude v červnu na Sicílii slavnostně předána cena. Tu evropští restaurátoři považují za obdobu filmového Oscara. Projekty letos Brusel vybíral z celkem 138 přihlášek.

Cílem těchto ocenění, která EU uděluje od roku 2004, je podpořit památkovou péči v zemích evropské sedmadvacítky. Brusel oceňuje iniciativy v oblasti evropského kulturního dědictví v různých kategoriích od restaurování až po rehabilitaci městské a venkovské krajiny, zpřístupnění archeologických nalezišť a péči o umělecké sbírky. Ocenění mohou získat také různé výzkumné, vzdělávací a osvětové projekty.

Češi dostali cenu v kategorii výzkumu za restaurátorské výstavy a řadu pěti katalogů restaurování Muzea umění Olomouc, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

„Jsem velmi rád, že naše komplexní a koncepční péče o kulturní dědictví a duchovně orientovanou výtvarnou kulturu tímto oceněním získává evropská měřítka,“ uvedl šéf olomouckého muzea Pavel Zatloukal.

Porota nyní ale ještě z 28 projektů vybere sedm hlavních vítězů, kteří mohou získat až 10 000 eur (270 000 Kč). Mezi kandidáty o hlavní cenu je právě i olomoucký projekt.