Češi a Poláci sPOLeCZne vystavují komiks i design

Už za měsíc a půl si Česko připomene sté výročí vzniku republiky. Rok 1918 byl zároveň rokem, kdy vznikla tzv. druhá Polská republika. Jak se ještě v uplynulém století protnuly české a polské cesty, připomíná projekt sPOLeCZne. Jeho součástí jsou i dvě výstavy, obě začínají 7. září v Praze, později se představí také za hranicemi.

Společná výstava pod názvem Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě představuje výběr z československého a polského designu šedesátých let. Zaměřuje se na předměty každodenní potřeby. Kávové servisy, vázy, popelníky, hračky, ale i nábytek nebo elektrické spotřebiče odrážejí dobový styl, který pronikl do všech odvětví průmyslové výroby, a mnohdy i přes politické a hospodářské nesnáze obou států sklízel úspěchy také v zahraničí.

Dnes už jsou sice českoslovenští a polští designéři, jejichž tvorba je na výstavě zastoupena, takřka zapomenuti, podle pořadatelů nicméně mnohé jejich výrobky dovedou zaujmout neotřelým zpracováním nebo nadčasovým designem.

Projekt Spolu v bublinách pak poodhaluje, co si myslí Češi o Polácích a jak Poláci nahlížejí na Čechy. Polský institut v Praze nabídl výtvarníkům obou zemí, aby komiksově zachytili některou z postav novodobých dějin té druhé země.

Polské komiksy zachycují třeba olympioničku Věru Čáslavskou a její němé gesto při sovětské hymně na stupních vítězů, kterým v roce 1968 protestovala proti okupaci Československa, nebo příběh političky a právničky Milady Horákové, ženy popravené komunistickým režimem v padesátých letech. 

Naopak český autor Pavel Kučera zpracoval osud Ryszarda Siwiece, který se upálil před padesáti lety na protest proti okupaci Československa. A to několik měsíců před podobným tragickým gestem Jana Palacha. Do komiksové soutěže se přihlásila zhruba osmdesátka autorů.

„Poláci si s tím hráli mnohem víc než Češi, kteří k hrdinům přistupovali s pietou a respektem. Možná že se báli toho, co by jim Poláci řekli, kdyby použili typický český humor,“ zhodnotil jejich práce ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

 Výstava Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě je v pražské Galerii Českých center k vidění do 29. září, poté poputuje do Milána, Sofie nebo Vídně. Komiksy Spolu v bublinách si je možné prohlédnout jen do 15. září, poté se za nimi zájemci musí vypravit do Českého centra ve Varšavě. 

Projekt sPOLeCZne ale nabídne během září i další akce v Polském institutu: od výstav přes konference po filmové projekce a koncerty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...