Ceny klasické hudby získali houslista Vodička i Česká filharmonie

Houslisté Jiří Vodička a Milan Al-Ashhab i Česká filharmonie patří mezi vítěze ceny klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018. Galavečer třetího ročníku se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze v přímém sobotním přenosu České televize.

„Jsem přesvědčen, že letošní výsledky vypovídají o vysoké úrovni současné klasické hudby a její světlé budoucnosti. Ocenili jsme úspěšné soudobé skladatele i hudebníky, ale také hudební tělesa nebo instituce, které dlouhodobě formují dobré jméno české kultury u nás a ve světě,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Ocenění za sólistický výkon získal houslista Jiří Vodička díky svému vystoupení na novoročním koncertě České filharmonie 2018 v pražském Rudolfinu. Z vítězství v kategorii komorní výkon se radovalo Bennewitzovo kvarteto a křišťálovou trofej za vokální výkon si odnesl uznávaný Pražský filharmonický sbor, který byl zároveň poctěn i speciální Cenou České televize. Prvenství v kategorii orchestrální výkon obhájila Česká filharmonie, letos za provedení Symfonie č. 2 c moll Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova.

I letos vybírala odborná porota tvořená sopranistkou Gabrielou Beňačkovou, klarinetistou a pedagogem Jiřím Hlaváčem, houslovým virtuosem Václavem Hudečkem, klavíristou a pedagogem Ivanem Klánským a skladatelem Ondřejem Soukupem nejvýraznější nahrávku roku v klasické hudbě. Nad nominovanými novinkami Martinů Voices nebo Czech Ensemble Baroque zvítězil Baborák Ensemble a jeho nahrávka Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie.

Oproti loňskému ročníku, který neměl laureáta trofeje za soudobou kompozici, se z této ceny tentokrát těšil skladatel Kryštof Mařatka. Nejzajímavější crossover projekt nabídla podle poroty varhanice a zpěvačka Katta s autorským projektem Vox Organi. Triumfovala nad zavedenými jmény, jakými jsou kapela Čechomor nebo producent Floex.

Talentem roku se stal šestadvacetiletý český houslista Milan Al-Ashhab, nositel první ceny v prestižní soutěži Fritze Kreislera konané ve Vídni.

Operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík (vlevo)
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Už na konci loňského listopadu porota oznámila, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. „Oba laureáti patří mezi neodmyslitelná jména české klasiky. Ocenění za celoživotní přínos vnímáme jako naši formu poděkování za to, co všechno pro tuzemskou kulturu udělali,“ podotkl Besser.

Křišťálová trofej za propagaci České hudby v zahraničí včetně přízviska International Ambassador of Czech Music poputuje k prestižnímu hudebnímu nakladatelství Bärenreiter, celosvětově největšímu dodavateli notových materiálů české hudby.

Galavečer Classic Prague Awards 2018 se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Během večera se představila Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček a čtveřice talentovaných dětských hudebníků Klára Gibišová, Vilém Jirsa, Adam Klánský a Jan Vobořil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 5 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 19 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025
Načítání...