Cenu Vladislava Vančury získal režisér Ladislav Helge

Beroun - Režisér Ladislav Helge převzal v berounském kině Mír cenu Vladislava Vančury. Za celoživotní tvůrčí a mravní přínos české kinematografii mu ji udělil Český filmový a televizní svaz FITES. Kromě toho bylo uděleno dalších devět cen a čestných uznání.

Osmdesátiletý Helge jako režisér debutoval v roce 1957 filmem Škola otců, mezi jeho další snímky patří třeba Stud nebo Velká samota. Patnáct let také pracoval jako režisér v Laterně magice. Vančurovu cenu už získali například Pavel Koutecký, Jan Švankmajer, Jiří Menzel, František Vláčil, Jiří Krejčík, Věra Chytilová nebo Arnošt Lustig.

Janek dostal cenu Trilobit mimo jiné za Občana Havla

Svaz FITES vyhlásil i držitele výročních cen Trilobit za původní díla domácí filmové a televizní tvorby. Za autorské dokumenty Ghetto jménem Baluty a Suchá hora na cestě do Evropy dostal Trilobita Pavel Štingl. Podle porotců sahají oba dokumenty ke kořenům osudů, existence a emocí lidí, ovšem každý jinak a v jiném historickém kontextu. 

Za přínos dokumentární tvorbě v loňském roce byl oceněn Miroslav Janek. Porota mu cenu udělila za autorský dokument Zpověď Kateryny K., za kameru filmů Ghetto jménem Baluty a Suchá hora na cestě do Evropy a za finální verzi filmu Občan Havel.Držitelem třetího Trilobita se pak stal Marián Polák za autorský dokument Živý obraz lepšího světa jako svědectví o hlubokém sepětí člověka a přírody a o schopnosti neotřele a svobodně reflektovat minulý i současný svět. Zvláštní cenu poroty získal herecký soubor filmu Petra Zelenky Karamazovi, inspirovaného inscenací Dejvického divadla, za sugestivní ztvárnění Dostojevského postav.

Ocenění získala Česká televize i Nova

Čestná uznání dostali Bohdan Sláma jako autor námětu, scénáře a režisér filmu Venkovský učitel a Jaroslava Havettová, Jaromír Gal a Bára Dlouhá za výtvarně nápadité a vtipné animované večerníčky Gogo a Figi. Uznání získalo i ostravské studio České televize za koncepční dokumentární tvorbu, cílevědomě akcentující tematiku osudů a příběhů lidí v mezních situacích, zejména za nacistické a komunistické represe, ale i dnes. FITES ocenil rovněž televizi Nova za cyklus Soukromé pasti a za popularizaci studentské tvorby v pořadu Noc filmových nadějí.

Nezávislá organizace pracovníků v audiovizi FITES vznikla v roce 1965. Na začátku takzvané normalizace byla o pět let později zakázána, činnost obnovila v roce 1990. V čele je herec a moderátor Jan Kraus.