Čarodějnickou pohádku pro neslyšící odvysílá ČT na Štědrý den

ČT natáčí vánoční pohádku pro neslyšící (zdroj: ČT24)

V programu se o Vánocích už podeváté objeví pohádka pro neslyšící. Čarodějnický příběh v těchto dnech vzniká v produkci České televize. Dětské diváky láká na modernější pojetí blízké žánru fantasy s řadou vizuálních triků.

Čarodějnická pohádka vypráví o Klotyldě a Barnabášovi – čarodějnických učních a také neustále rozhádaných sourozencích, kteří jednou lumpárnou ohrozí celý kouzelnický svět. „Chtěli jsme původní námět, který bude moderní, vizuálně zajímavý a umožní nám vykročit blíže k fantasy žánru. Zároveň ale musel být dobře uchopitelný ve znakovém jazyce, tudíž říše čar a kouzel byla ideálním prostředím,“ podotkl režisér Ivo Macharáček. Scénář napsal Michal Čunderle.

Oproti předešlým pohádkám pro neslyšící se hlavními hrdiny poprvé stávají děti. Obsazení protagonistů byla pro filmaře výzva. „Nemáte prostě tak velký výběr a nenajdete dítě s hereckými zkušenostmi. Najdete dítě, které má talent, a od začátku ho všechno učíte: jak se postavit před kameru, kam koukat, jak znakovat,“ vysvětlil režisér.

Natáčení Čarodějnické pohádky
Zdroj: ČT/Pavla Černá

A jako slyšící herce trápí při natáčení přeřeky, tak i ti neslyšící se někdy potýkají s tím, aby se nespletli ve znakovém jazyce. „Můžeme mít špatně tvar ruky, slovosled můžeme poplést, takže stává se to zcela běžně,“ upřesnil herec Alan Ptáček. Znakový jazyk také může mít řadu forem a zabarvení. Stejný výraz lze vyznakovat jinak v civilním a jinak v uměleckém projevu.

Už devátá pohádka pro neslyšící

Čarodějnická pohádka je již devátou, kterou pro neslyšící Česká televize natáčí. „Původní myšlenka se zrodila před více než deseti lety mezi tvůrci pořadu Televizní klub neslyšících. Nejdřív měly podobu speciálů, postupně se ale etablovaly v samostatný formát a nyní jsou hrdým protějškem vánočních pohádek pro slyšící premiérovaných tradičně ve stejný den. Podstatné je, že se od prvopočátku na jejich tvorbě podílejí neslyšící herci,“ uvedl kreativní producent Luděk Horký.

„Pohádky jsou velmi starý slovesný žánr, který má dar lidi v nejširším slova smyslu spojovat. Skrze jejich motivy se propojují nejen vzdálené generace, nýbrž i různé kultury. Tak proč by nemohly propojovat i světy neslyšících a slyšících?“ dodal. Letošní pohádkový příběh tak odvysílá Česká televize na Štědrý den opět i ve variantě s dabingem pro slyšící diváky.

Načítání...