Bono - hudebník třikrát nominovaný na Nobelovu cenu

Dublin - Jen málokomu z hudební branže se podařilo dosáhnout takového vlivu jako irskému hudebníkovi a frontmanovi kapely U2, známému pod přezdívkou Bono. Už čtvrt století se pohybuje na vrcholu rockového byznysu a s miliony fanoušků za zády se věnuje charitativní činnosti, týkající se zejména afrického kontinentu a nejchudších zemí světa. Zpěvák a textař, vlastním jménem Paul David Hewson, se narodil 10. května 1960 v Dublinu.

„Popularita je cenná měna, se kterou je třeba naložit co nejlíp“ - krédo, které se Bonovi podařilo do praxe převést beze zbytku. Sláva, kterou zpěvák získal spolu s dnes již legendární kapelou U2, mu otevřela dveře do světa „mocných“. V Bílém domě, Kremlu i Vatikánu připomínal úděl těch nejchudších, politické špičky mu naslouchaly při vyjednávání kolem zadlužení zemí třetího světa. Finance do jeho charitativních organizací tak přitékaly z mnoha stran.

Jak sám Bono v jednom z rozhovorů přiznal, zbývající tři čtvrtiny kapely nejsou „politikařením“ z koncertního pódia nadšeni. K sociálním a politickým problémům se ale skupina skrze své písně vyjadřovala od začátku. Dnes mají U2 punc jedné z nejangažovanějších kapel současnosti a Bono byl třikrát nominován na Nobelovu cenu za mír.

Reportáž Ivy Němcové (zdroj: ČT24)

Paul David Hewson svůj pacifistický pohled na svět získal již v dětství, kdy na něj působila atmosféra nekonečných střetů irských náboženských skupin. Ve 14 letech ho poznamenala smrt matky, které později věnoval řadu písní, například I Will Follow, Out of Control či Tomorrow. Osudnou se pro něj stala střední škola v dublinském Clontarfu, kde potkal nejen svou budoucí ženu Alison Stewartovou, ale i všechny budoucí členy slavné kapely. U2 dodnes tvoří bývalí spolužáci Larry Mullen, Adam Clayton, The Edge a Bono, který svou přezdívku získal podle latinského názvu obchodu s pomůckami pro neslyšící Bonavox, jež v překladu znamená „dobrý hlas“. Bono byl v kapele od počátku vůdčím duchem, je autorem textů téměř všech písní U2. Zpočátku rebelské tóny časem vystřídaly mírnější texty založené více na životní zkušenosti.

Na svém kontě má irské kvarteto desítky cen, včetně 22 cen Grammy. Již první dva singly kapely se na domácí půdě staly kultovní záležitostí, od kritiků si skupina rychle vysloužila přídomek „velká rocková naděje“. V roce 1987 vydali páté album The Joshua Tree, se kterým se stali jedničkou i v USA. A na světě už asi zbylo jen málo míst, kde by o U2 nevěděli. Bono a kytarista The Edge zabrousili i do scénické hudby v podobě brodwayského muzikálu Spiderman, pro který také napsali text.