Birds of America jsou k nezaplacení

Londýn – Za 8,8 milionů dolarů byl před deseti lety vydražen v aukční síni Christie’s exemplář údajně nejdražší knihy světa. Birds of America (Ptáci Ameriky) je dílem amerického ornitologa a malíře francouzského původu Johna Jamese Audubona, knihu vytvořil na počátku 19. století. V londýnské pobočce aukčního domu Sotheby’s se dnes draží další ze 119 zachovaných výtisků Audubonovy knihy. Jeho cena se odhaduje na čtyři až šest milionů liber. Zájemci si Birds of America mohli na podzim prohlédnout na dvou výstavách v Paříži a v New Yorku.

Kniha Birds of America vycházela postupně v letech 1827 až 1838. „Už tenkrát byla drahá, její výroba stála 115 tisíc dolarů, čemuž dneska odpovídá částka asi 2,5 milionu dolarů,“ uvedl nakladatel a publicista Alexander Tomský. Rozměrná kniha obsahuje přes čtyři stovky ilustrací ptáků žijících v Severní Americe. J. J. Audubon je zachytil na olejomalbách, všechny malby se dodnes zachovaly.

Podle Tomského byl autor knihy velmi talentovaný: „Nejen, že se stal ornitologem, naučil se i výborně malovat a zároveň měl obchodní talent, když přijel s obrazy do Anglie a chtěl je nechat vyrýt do mědi.“ Celkem se dochovalo z 19. století odhadem 119 výtisků.

Nahrávám video

„Je jeich relativně málo, protože Audubonova manželka dala po jeho smrti měděné desky do sběru,“ vysvětlil Tomský. Z dochovaných exemplářů je ale jen jedenáct v soukromém držení, což cenu knihy jistě také zvyšuje.

Výtisk dražený v londýnské síni Sotheby’s pochází z pozůstalosti lorda Hesketha, který zemřel v roce 1955. Kromě Birds of America jdou dnes do aukce z jeho sbírky také první souhrnné vydání všech Shakespearových děl a dopisy královny Alžběty I. Takzvané First Folio Williama Shakespeara z roku 1623 obsahuje přes třicet divadelní her, cena je odhadovaná na 1,5 milionu liber. Dopisy, týkající se uvěznění Alžbětiny sestry Marie, královny skotské, byly oceněny na 150 až 200 tisíc liber.

Birds of America
Zdroj: ČT24/Sotheby\'s

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zoufalí Kubánci dělají zoufalé věci, popisuje fotograf Šibík

Fotograf Jan Šibík už desítky let přináší svědectví z míst, odkud jiní utíkají. Opakovaně se vrací mimo jiné na Kubu. V karibské zemi, která se potýká s hospodářskou krizí, při své poslední návštěvě vnímal velkou apatii a zoufalství, popsal v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 18 hhodinami

Nejen Řekové se ptají: Není Nolanova Odyssea málo řecká?

„Let’s Go!“ volá Matt Damon coby Odysseus v jedné ze scén. Zatím jen v traileru, do kin se film Christophera Nolana podle Homérova eposu dostane až v červenci. Nicméně zmíněná věta je součástí kritických hlasů vůči Nolanovu přístupu ke starořecké klasice. Mnohé totiž udivuje, že v této adaptaci příběhu ithackého krále chybí řečtí herci i respekt k Homérově předloze.
před 20 hhodinami

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
5. 6. 2026

Při Soudném dni v Ostravě rozhoduje veřejné mínění

Poslední premiérou ostravské Komorní scény Aréna v letošní sezoně je Soudný den. Hra rakousko-uherského dramatika Ödöna von Horvátha začíná železničním neštěstím. Kdo a jak ho způsobil, se divák dozví hned v úvodu. Do Ostravy se drama vrací téměř po devadesáti letech.
5. 6. 2026

Hostel v knihovně i další louka pro stany. Vary před festivalem posilují ubytování

Karlovy Vary se měsíc před startem 60. ročníku filmového festivalu (KVIFF) rychle plní a volné ubytování mizí. Rozšiřuje se stanové městečko na Rolavě, znovu se otevírá nocleh v ZŠ Dukelských hrdinů a nově přibylo ubytování v prostorách městské knihovny u Thermalu. Šancí pro opozdilce pak může být last minute nabídka hotelů z nevyužitých festivalových kapacit. KVIFF se letos koná od 3. do 11. července.
5. 6. 2026

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla

Dagmar Havlová odstupuje od dohody o spolupráci na projektu Knihovny Václava Havla. Následuje tak dosavadní sponzory projektu, miliardáře Zdeňka Bakalu a Karla Komárka. Havlová reaguje na situaci, kdy správní rada postavila ředitele knihovny Tomáše Sedláčka na takzvané překážky v práci, čímž mu znemožnila činnost. Poté správní rada rezignovala, až na Davida Duška, který je také místostarostou Prahy 5 za STAN. Podle něj ale projekt nekončí, pro letošní rok zůstalo financování knihovny zajištěné. Také z dozorčí rady knihovny zbyl jediný člen – Martin Palouš.
4. 6. 2026

Fotbal, ale nikoli americký. Poločasová show na mistrovství ne všechny baví

Během finále mistrovství světa ve fotbale vystoupí Madonna, Shakira a K-popová skupina BTS. Mezinárodní federace FIFA se totiž vůbec poprvé rozhodla vrchol šampionátu ozvláštnit poločasovou show po vzoru Super Bowlu, tedy finále ligy amerického fotbalu NFL. To vede k zamyšlení, jestli se fotbal příliš neamerikanizuje a nepodléhá komerci.
4. 6. 2026
Načítání...