Bienále řeší společenská traumata i osobní křehkosti. Vše ve věci umění

Koná se bienále Ve věci umění (zdroj: ČT24)

V Praze začíná druhé bienále Ve věci umění. Organizátoři se tentokrát zaměřili na historická traumata a přehlížené umělce. Nové výtvarné instalace jsou k vidění ve výstavních prostorách Městské knihovny, ale také v areálu nemocnice.

„Naše společnost je v současné době traumatizovaná. Prošli jsme si dvěma lety pandemie, žijeme s válkou nedaleko a k těm celospolečenským traumatům se přidávají naše osobní křehká místa. A právě ta křehkost, zranitelnost, práce s traumatem je tématem dnešního bienále,“ uvedla Veronika Janatková, ředitelka organizace tranzit.cz, která spolu s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) bienále pořádá.

Svá díla představí čtyři desítky umělců a umělkyň z celého světa. Osm nových projektů vzniklo přímo pro současné bienále. Kurátoři pracovali dlouhodobě s osmi autory, které pozvali do Prahy na rezidenční pobyt.

Například video ukrajinské tvůrkyně Aliny Kleytmanové a její české kolegyně Marie Lukáčové zpracovává staročeskou legendu o dívčí válce. Poslechová instalace Báry Šimkové vyjadřuje hněv skrze pohádku. Francouzský umělec Tarek Lakhrissi zase pro bienále vytvořil sérii futuristických zbraní, symbolicky určených k pomstě a sebeobraně těch, kteří zakoušejí násilí a nespravedlnost.

Kolektiv Prádelna, který tvoří ženy se zkušeností se životem na ulici, pro galerii připravil místo, kde by se všichni mohli cítit dobře. „Každé úterý odpoledne se v galerii budou jeho členky scházet a vítáni jsou na těchto setkáních všichni návštěvníci,“ upozorňují organizátoři.

Výstava v ateliéru i nemocnici

Prádelna, ovšem skutečná, je také jedním z výstavních prostorů bienále. Nachází se v areálu Všeobecné fakultní nemocnice. Příchozí tu najdou instalaci Mandy El-Sayeghové, v níž se mohou mimo jiné vcítit do chronicky nemocného dítěte. „Velká část mojí práce zahrnuje sbírání a hromadění věcí s konkrétními slovy a významy. Je to o nemožnosti postihnout jeden konkrétní příběh. Protože když začnete s jedním, objeví se miliony jiných. Nemůžete jeden nadřadit ostatním,“ poodkryla svou tvorbu.

Bienále se – kromě Městské knihovny, kde sídlí částečně i GHMP – zabydlelo také v někdejším ateliéru sochaře Ladislava Šalouna. Robert Gabris a Luboš Kotlár tu připravili instalaci o cukru, tedy komoditě, která byla symbolem luxusu, ale také kolonialismu a otroctví.

Bienále Ve věci umění potrvá do 23. října. Přístupné je zdarma, a to včetně doprovodných performancí, komentovaných prohlídek a diskusí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...