Bakchantky a Dionýsos předvádí v Národním divadle nesmiřitelnou show

3 minuty
V Národním divadle hrají Bakchantky
Zdroj: ČT24

V Euripidově tragédii přichází bůh Dionýsos se svými stoupenkyněmi, bakchantkami, do Théb, aby zdejší obyvatele zasvětil do svého kultu. V hudebně-divadelní inscenaci Národního divadla ale místo starověkého města prochází současným Českem a lyru nahradil elektrickou kytarou. Zůstala ovšem pořádná show. V aktualizované antické klasice se představuje Petr Vančura, Saša Rašilov, David Prachař či hostující Miloslav König, podstatnou roli má i sbor, který dal hře název – Bakchantky.

Text klasika tragédie Euripida uvádí Národní divadlo v novém překladu básníka Petra Borkovce a Matyáše Havrdy, jenž se zabývá interpretací a překlady antické literatury. Antické sbory tak mluví moderním jazykem.

Ani Dionýsos nechodí v tóze a s lyrou, přesto je rozpoznatelný. „Už podle kostýmu je jasné, že to bůh je, protože nikdo jiný by si nevzal tak krásné slipy s tak krásně blyštivou jahodou,“ podotýká představitel boha vína a nespoutaného veselí Petr Vančura.

Antické tragédie většinou nesou název podle hlavního hrdiny, jako je král Oidipus nebo Elektra, v případě Bakchantek je ale ústřední postavou samotný sbor nebo spíše rozbouřený dav, který děj komentuje a zároveň se na něm podílí.

Bakchantky
Zdroj: Patrik Borecký/Národní divadlo v Praze

Podle mýtů se bakchantky oddávaly nespoutaným orgiím, na jevišti Národního divadla má Dionýsův kult podobu scénického koncertu. Vedle herců, hereček a mnohačetného pěveckého sboru se do něj zapojila i kapela Bert & Friends. Pro popovou skupinu jde o první divadelní zkušenost.

„Dionýské slavnosti – to byla prostě obrovská show, na kterou se čekalo celý rok. Tak jsme se taky snažili udělat show. Akorát nejsme v Řecku před několika tisíci lety, ale v Praze,“ uvedl režisér Jan Frič.

Euripidovým dramatem prochází myšlenka nesmiřitelnosti mezi pudy a racionalitou. Jde o srážku dvou extrémů – náboženského fanatismu zastoupeného Dionýsem a státní moci zosobněné thébským vládcem Pentheem. Nadčasovým tématem je vpád cizí síly, která narušuje život místních obyvatel. Podobnou zkušenost nedávno měla i část účinkujících, ukrajinské sboristky totiž vyhnala z domova ruská invaze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 17 mminutami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 22 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
včera v 11:26

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025
Načítání...