Anthony Hopkins jako Nicholas Winton. Film o zachránci dětí uvidí nejdříve v Torontu

3 minuty
Hraný film o Nicholasi Wintonovi se představuje
Zdroj: ČT24

Tvůrci zveřejnili první snímky z chystaného filmu One Life (Jeden život), který převypráví strhující příběh Nicholase Wintona. Britský makléř pomohl zachránit téměř sedm set převážně židovských dětí, když zařídil jejich odjezd z předválečného Československa na Západ. V hraném filmu ho ztvární Anthony Hopkins a v mladší verzi Johnny Flynn.

Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět, píše se v Talmudu. Nicholas Winton jich zachránil 669, neuvěřitelný čin si nechal pro sebe další půlstoletí, kdy se nepřipraven setkal se „svými dětmi“ přímo před televizními kamerami.

Symbolický jeden život je i v názvu nově chystaného snímku o Wintonovi. Film One Life natočil režisér James Hawes podle memoárů, které o svém otci sepsala Barbara Wintonová. „Období, které už každý dobře zná, bylo pouze devět měsíců v životě mého otce,“ podotýká.

Scénář, za nímž mimo jiné stojí scenáristka dramatu Dánská dívka Lucinda Coxonová, stejně jako předloha zahrnuje z Wintonova života mnohem větší část. Hlavního hrdinu v době z třicátých let si zahrál Johnny Flynn, staršího ztvárnila herecká hvězda Anthony Hopkins. Do obsazení patří také Helena Bonhamová Carterová coby Wintonova matka. Ta mu se záchrannou akcí pomáhala.

Vlaky s dětmi odjížděly z pražského hlavního nádraží, kde čin dnes připomíná bronzové sousoší a Památník rozloučení. I v těchto autentických lokacích se film One Life částečně natáčel. Režie se ujal James Hawes, kterému se dosud dařilo především v televizní tvorbě, mimo jiné režíroval seriál Penny Dreadful nebo jednu epizodu ze série Černé zrcadlo.

Světovou premiéru bude mít One Life v září na filmovém festivalu v Torontu. V hraném filmu se postava Nicholase Wintona naposledy objevila v roce 1999 v dramatu Všichni moji blízcí, kde ho ztvárnil Rupert Graves. Zachránce československých dětí nebyl ale hlavní rolí, režisér snímku Matej Mináč Wintonovi věnoval také několik dokumentárních filmů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 10 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 17 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...