A studio Rubín zůstává po škole, aby prostudovalo vztah učitele, žáka a houby

3 minuty
A studio Rubín uvádí hru Po škole
Zdroj: ČT24

Vztah učitele a žáka přesahuje pouhé předávání informací a pouček, ukazuje s lehce ironickým nadhledem novinka pražského A studia Rubín. I když je inscenace Po škole o učení, poučovat prý rozhodně nechce. Snahou tvůrců je přiblížit, že princip učitel–žák sahá hluboko do našich životů i společnosti.

„Vztah učitele a žáka nespočívá jen v tom, že se žák naučí nějaké informace, našprtá vzorečky a letopočty, ale že získá i určitou životní zkušenost. A tu si lidé budou muset předávat vždycky, jinak ji nedostanou a nenajdou,“ říká režisér Štěpán Gajdoš. Pro Rubín režijně připravil autorský text Jiřího Ondry, který se mimo jiné věnuje i terapeutické a pedagogické praxi.

V Rubínu se vrací k základu – k cestě mistra a žáka. Dva archetypální lůzři se potkávají v dystopické krajině, kde na sebe víceméně zbyli. Jeden hledá žáka, druhý chodí do školy jen ve středu, prý kvůli nedostatku učitelů.

Do textu se promítla i zkušenost z období covidové pandemie, kdy školu nahradilo samostudium. „Dohledávání informací je díky internetu jednodušší, ale zároveň pro studenty může být velice zahlcující, protože nemají systém, jak ty informace třídit,“ podotýká dramaturgyně Dagmar Fričová.

Ve vztahu učitele a žáka, ukazuje inscenace, by neměl chybět ani správný okamžik, kdy tento vztah skončí. „V určitý moment musí učitel přestat být učitelem, aby žák mohl začít být učitelem někoho, kdo bude zase jeho žák,“ vysvětluje Gajdoš.

Význam Houby

Hra pracuje se školními poučkami či latinskými texty, ale i surreálními až psychedelickými obrazy. Dva hlavní hrdiny doplňuje postava Houby. Ve všech možných významech tohoto slova, třeba jako ta lesní nebo na mazání tabule. „Houba, která nasává všechny informace, a také houba jako studentský drink, tedy víno s colou,“ doplnil režisér.

Jako Učitel se v Rubínu představí Hynek Chmelař, jeho Žákem je Vojtěch Hrabák. Houbu hraje Antonie Formanová.

Antonie Formanová a Vojtěch Hrabák
Zdroj: Patrik Borecký/A studio Rubín

Inscenace Po škole pojednává podle divadelníků o „věku informací“ bez učitelů, o žácích bez informací a učitelích bez žáků. Zapadá tak do letošního dramaturgického tématu A studia Rubín, které zní „Pouť budoucí je tvá“.

„Věnuje se fenoménům, které bychom si jako společnost měli do budoucna ponechat, jen je potřeba je znovu ohledat a vytáhnout z nich to nejpodstatnější pro naši budoucí cestu,“ vysvětlila dramaturgyně Dagmar Fričová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025
Načítání...