Zásob ochranných pomůcek je dost, v březnu jich bylo třicet tisíc, teď šedesát milionů, uvedl Švagr

7 minut
Události, komentáře: Jak je stát zásoben pro druhou vlnu?
Zdroj: ČT24

Učitelé mateřských, základních a středních škol, stejně jako nepedagogičtí pracovníci by měli od státu dostat deset respirátorů typu FFP2, což celkově činí téměř tři miliony kusů. O tento počet se tak sníží množství pomůcek, které se z rozhodnutí vlády převádějí z ministerstva vnitra do Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Její předseda Pavel Švagr v České televizi v pořadu Události, komentáře ale ujistil, že zásob je dost. Sklady se průběžně plní, zakázky na další pomůcky běží a situace je tak zcela odlišná než na jaře, zdůraznil.

„Situace je opravdu diametrálně odlišná, než byla na jaře. Tehdy jsem tady v březnu stál a konstatoval jsem, že ve správě hmotných rezerv je dohromady třicet tisíc kusů ochranných pomůcek, teď v tuhle chvíli jich máme na skladě, ať už v Sedlčanech nebo v Olomouci nebo v policejním skladu v Opočínku zhruba kolem šedesáti milionů kusů různého mixu a samozřejmě jsou vysoutěžené další zakázky, takže průběžně se budou sklady i nadále plnit,“ říká Švagr.

Navíc uvedl, že kraje, samotná zdravotnická zařízení i ministerstva mají v současnosti stále ještě dostatečné zásoby. „Takže opravdu v tuhle chvíli podle mě platí to, že my jsme pojistkou, my jsme poslední železnou zásobou, kdyby přestal fungovat trh nebo běžné zásobování zdravotními ochrannými pomůckami,“ dodal.

SSHR má v tuto chvíli vypsané další zakázky. Navíc současný nouzový stav činnost správě ještě ulehčuje, protože nové zakázky může vypisovat ve výrazně jednodušším režimu, například přímým zadáním.

Ceny teď rostou u pomůcek, které se nevyrábí v Česku

V březnu letošního roku panovala na světových trzích situace, kdy ceny ochranných pomůcek dramaticky rostly. Ani při vysokách cenách nebyla tehdy jistota, že materiál přijde v odpovídající kvalitě a včas. Současný stav ve světě Švagr nechce komentovat, ale zdůrazňuje, že na českém trhu je situace výrazně lepší.

„Je tady řada firem, které mají nové technologie, mají nově postavené výrobní linky a dodávají. A samozřejmě oproti jaru se firmy také předzásobily materiálem,“ konstatuje.

Otázkou ale nadále zůstává, jaký bude další vývoj. „V tuto chvíli tuhle chvíli už v našich zakázkách pociťujeme, že opět světový trh začíná hrát důležitou roli z hlediska růstu cen,“ konstatuje.

V zakázkách, které správa nyní vypisuje, rostou podle něho ceny především u těch výrobků, které se nevyrábí v Česku. „Například ochranné rukavice, ty se tady prakticky nevyrábí,“ konkretizoval.

Na stát v minulých měsících mířila kritika často z toho důvodu, že domácí průmysl nechával stranou. Podle Švagra se situace ale změnila i v tomto ohledu a zastoupení českých firem v zakázkách se výrazně zvedlo. Připomíná ale zároveň, že výběrová řízení na pomůcky se konají v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, což znamená bez ohledu na to, jestli jde o české nebo zahraniční výrobky.

Přihlásit se může každý, kdo splní technickou kvalifikaci, která je dána ministerstvem průmyslu a ministerstvem zdravotnictví, upřesnil Švagr. Některé produkty budou tak i nadále čínské výroby, jako třeba respirátory FFP2 nebo zmíněné rukavice. Nicméně znova ujistil, že i českých pomůcek přibývá.

„Například dnešní (pondělní) dodávka roušek, nebudu teď jmenovat firmy, je od českého výrobce, který je vyrábí v Litomyšli. Velké množství respirátorů FFP3 budeme mít od výrobce, který má výrobní kapacity v Karlových Varech, z Bučovic od jedné firmy budeme dostávat zdravotnické čepice nebo v Brně chráněná dílna vyrábí ochranné štíty, a tak bych mohl pokračovat,“ uvedl.

To, že české kapacity jsou nyní k dispozici, je podle něho znát i v běžném zásobování lékáren. Vnímá to každý, kdo si chce zdravotní ochrannou pomůcku někde koupit, dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 4 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...