Za výhodnější energií míří obce i firmy na burzu. Ne vždy se to vyplatí, jako resortu zdravotnictví

3 minuty
Události ČT: Energie zdražují. Některé firmy a obce se snaží ušetřit přes burzy
Zdroj: ČT24

Cena elektrické energie se zvedá domácnostem, ale i velkoodběratelům. I kvůli tomu přibývá obchodů na energetických burzách. Je to jeden ze způsobů, jak můžou třeba obce nebo firmy ušetřit, a to i desítky milionů korun. Nákup ve špatný čas se ale může prodražit.

Českomoravská komoditní burza Kladno a pražská PXE jsou dvě energetické burzy v Česku, kde si mohou koncoví zákazníci nakoupit elektřinu a plyn. Obě dvě místa letos evidují rekordní objemy nákupů.

„Počet kontraktů se zvýšil asi o 13 procent. Ve finančním vyjádření pak byl nárůst enormní, to bylo asi o 57 procent,“ přiblížil místopředseda kladenské burzy Jaromír Čermák.

Generální ředitel PXE David Kučera zase míní, že v letošním roce určitě překročí 100 TWh. „Jenom pro srovnání – potřeba elektrické energie v České republice je kolem 60 TWh,“ dodal.

Důvod enormního zájmu firem i státní správy je zdražování energií. „Vzhledem k tomu, že se ceny začaly v roce 2016 zvyšovat a růst se nezastavil, ba naopak, v průběhu letošního roku začal gradovat, tak spousta odběratelů došla k závěru, že se situace z jejich pohledu nezlepší,“ poznamenal Čermák.

Za pět let prý Plzeň ušetřila 50 milionů

Na komoditní burze třeba opětovně nakupovalo ČVUT. Ve všech svých budovách zaplatí jen za elektřinu kolem 30 milionů ročně a za plyn zhruba 20 milionů. „Spočítali jsme si, jaký byl vývoj cen na trhu. Hned na začátku jsme ušetřili kolem 10 milionů korun,“ přiblížil kvestor ČVUT Jiří Boháček.

Město Plzeň nakupovalo energie na burze poprvé před pěti lety. Uvádí, že od té doby uspořilo na plynu i elektřině přes 50 milionů. Energie využívají také městské příspěvkové organizace. „Při posledním nákupu bylo jen za město Plzeň sdruženo zhruba 140 subjektů. Podařilo se díky tomu zabránit skokovému nebo výraznému zdražování,“ uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

Nákup na komoditní burze ale může vyjít i draho. Zákazníci můžou prodělat, když nakoupí ve špatný čas. Jedna megawatthodina letos stála jak 964 korun, tak ale třeba i 1684 korun. Draze nakoupilo třeba ministerstvo zdravotnictví. Státní nemocnice tak příští rok zaplatí za energie výrazně víc než letos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 1 hhodinou

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025
Načítání...